Karşular Mahallesi Bayra yaylasındaki ormanda yapılacak kesim işleminde anlaşmaya varıldı.

Orman İşletme Müdürlüğünce Bayra ormanında yapılması planlanan kesime karşı çıkan mahalle sakinleri, asırlık gürgen ağaçlarının kesilmesine karşı çıktı.

Aralarında imza toplayarak Orman İşletme Müdürlüğüne başvuran mahalle sakinleri, kesim yapıldığı takdirde, korunması gereken anıt ağaçların yok olacağını ifade ettiler ve kesimin durdurulmasını istediler.

Vatandaşlar verdikleri dilekçede şöyle dediler: “Söz konusu orman en az altmış yıldan beri korucu görevlendirilerek tarafımızdan korunmuş, zaman zaman imece halinde fidan dikimi yapılarak ormanlık alan genişletilmiştir. Ayrıca mahalle muhtarlığının talebi üzerine, mera alanı olarak kullanılan alan da fidan dikilerek ormana dahil edilmiştir. Yörede ikamet eden vatandaşlar, ormana verdiği önem nedeniyle otlaklarından vazgeçmiştir.

Şimdiyse, İşletme Müdürlüğü “gençleştirme” gerekçesiyle en az beş yüz yıllık kayın ağaçlarını kesmeyi planlamış ve konu ile ilgili ihale açmıştır.

Söz konusu alanda kesim yapıldığı takdirde, korunması gereken anıt ağaçlar yok olacak, kesilecek ağaçların altındaki taze ağaçlar kırılacak, ortadan kalkacaktır.

Doğa tahrip edilecek, yaban hayatı zarar görecek, çevredeki flora bozulacaktır.”

Başvurunun ardından, konuyu değerlendirmek için gelen yetkililerle orman gezilerek ağaçlar kontrol edildi.

Edinilen bilgiye göre, taraflar arasında uzlaşma sağladı. Çürüyen ve kuruyan ağaçların alınması yönünde karara varıldı.

Yapılan ihalenin durdurulduğu ve kesim işleminin mahallen oluşturulacak ekip tarafından yapılması kararlaştırıldı. Elde edilecek orman emvalinden mahalle halkına zati ihtiyaç verileceği bildirildi.

Vatandaşlar, ihalenin durdurulmasından memnun olduklarını ifade ederek yetkililere teşekkür ettiler.