Öğretmenler Günü kutlandı. 39. yıl kutlama töreni Tonya Hükümet Konağı ünündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra ilçede en son göreve başlayan öğretmenlerden Tonya Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Büşra Azaklı genç öğretmenler adına konuşma yaptı.

Azaklı konuşmasında: “Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Her işi bilen, her işi yapan ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten ve yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir. Öğretmenin mutluluğu öğrencisinin mutluluğu, mutsuzluğu ise öğrencisinin üzüntüsüdür.” dedi.

Büşra Azaklı konuşmasına şöyle devam etti, “Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi, ‘Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.’ Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.”

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Durmuş yaptı.

Durmuş konuşmasında, “Pandemi süreci hepimizi etkiledi, programlarımızı da etkiledi. Şu anda bir yanımız eksik. Bizler öğrencilerimize kavuşacağız derken tekrar ayrı düşmek zorunda kaldık. Aslında bugün onlarla beraber daha güzel daha coşkulu bir program icra etmek istiyorduk.” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Durmuş konuşmasına şöyle devam etti: “Gönül isterdi ki, öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle bir arada en güzel programları icra edelim. Emekli öğretmenlerimizle geçen yıl program yapmıştık. İnşallah bu salgın ortadan kalkar da daha güzel programları hem emekli öğretmenlerimizle hem de çalışan öğretmenlerimizle daha güzellerini icra ederiz.”

Törenin ardından, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilçede görev yaparken vefat eden öğretmenlerden Ali Bahadır mezarı başında anıldı.

Pandemi nedeniyle ilçede yapılacak olan diğer etkinliklerin iptal edildiği belirtildi.