Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Tonya ilçe örgütü 9. olağan kongresini yaptı.

Tonya Belediyesi Ali Koç Kültürevi’nde düzenlenen kongrede ilçe başkanlığına yeniden Nigar Fettahoğlu seçildi.

Siyasi konuşmaların yer aldığı kongrede, çalışma raporu okunarak aklandı.

Kongrede söz alan konuşmacılar, siyasi değerlendirmelerde bulundular.

Kongrede söz alan konuk konuşmacı CHP Tonya İlçe Başkanı Muhammet Karadeniz, demokrasi, adalet ve hukukun gerçekleştirilmesi için birlikte hareket etmenin gerekliliğine vurgu yaptı.

ÖDP Trabzon İl Başkanı Bilal Akçelep yaptığı konuşmada, “15 Temmuz darbe girişimi sonrası olağanüstü hal ilanı ile AKP, kendi darbesini gerçekleştirmiştir.” dedi.

Akçelep şöyle konuştu: “Türkiye, 15 yıldır yönetimde olan siyasal İslamcı iktidar eliyle bir felaketin içine sokuldu. Emekçi halkı vergilerle inletenler, kendi hayali şirketlerini kurarak dolarlarını vergi cennetlerine göndererek vergi vermekten kaçıyorlar. Rüşvet aldıkları işadamlarına en iyi ihracatçı ödülünü veriyorlar. Şimdi de önüne yattıkları Reza Zarrab’ı vatan haini ilan ediyorlar. OHAL’le KHK’larla emekçiler işten atılmış, gazeteciler, öğrenciler, belediye başkanları, milletvekilleri tutuklanmıştır.”

Gezi direnişinden ilham alarak örgütlenmek ve usanmadan mücadeleyi büyütmek gerektiğini ifade eden Akçelep şöyle devam etti: “Bunca kokuşmuşluk içinde Türkiye’nin umut ışığı, “Gezi”nin ve referandumdaki “Hayır”ın birikimde saklıdır. Bu birikimi ülkenin geleceğinin kurucu gücüne dönüştürmek için emekçi halkımızla birlikte mahalle mahalle, sokak sokak ve okul okul meclisleşerek, öz örgütlenmelerimizle birleşerek siyasal İslamcı iktidara karşı direnmeliyiz. Tek adam diktasına karşı, halkın meclisleriyle söz ve karar sahibi olduğu bir demokrasi için yoksulluk ve yolsuzluk düzenine son vermek, emeğin ülkesini kurmak için ülkenin kaynaklarını ve birikimini özelleştirmeler yoluyla yağmalayan düzene karşı yeniden kamusal bir ekonomi için, siyasal islamın gerici kuşatmasını kırarak laikliği kazanmak için, ranta, talana ve yıkıma son verip doğayla uyumlu bir yaşam için, ABD ve NATO üslerinin olmadığı bağımsız bir ülkeyi kurma yolunda mücadele etmek zorundayız.”

Daha sonra söz alan Haziran Hareketi sözcüsü Muhammet İkinci, Veli-Öğrenci Derneği yöneticilerinden Günay yeşilbaş, Şair Yaşar Miraç, Hasan Kalyoncu, Toy-Der Başkanı Bekir Uzunoğlu, eski sendikacılardan Gültekin Yücesan, Şair-Yazar Ahmet İnce de söz alarak görüşlerini dile getirdiler.

ÖDP’nin dokuzuncu genel kurulunda ilçe başkanlığına yeniden seçilen Nigar Fettahoğlu yönetimindeki yönetim kurulu şu kişilerden oluştu: Sümer Özkan, Mustafa Gül Bektaş, Kâzım Aktaş ve Taner Özkan.