19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102.yıldönümü kutlandı.

Bayram kutlamaları için Tonya Kaymakamlığı önünde tören düzenlendi. Düzenlenen çelenk sunma töreninde, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün çelengi Atatürk Anıtı’na sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Hükümet Konağı önünde yapılan çelenk sunma töreninde Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Abdulkadir Köroğlu günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı.

“19 Mayıs 1919 tarihi, bizim için, milletimiz için çok önemli bir dönüm noktasıdır.” diyen Abdulkadir Köroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu tarih, düşman işgaline karşı Anadolu’nun her köşesinde yükselen istiklal ruhunun kıvılcım aldığı gündür. Bu tarih, bugün üzerinde barış, huzur ve güven içerisinde yaşadığımız Türkiye’nin inşasının mihenk taşıdır. 19 Mayıs, Çanakkale’de başlayan tüm zorluklara, yoksulluklara rağmen Birinci Dünya Savaşı boyunca sönmeyen, asla pes etmeyen bir milletin yeniden diriliş mücadelesidir.”

Konuşmasında gençlere de seslenen Köroğlu, “Şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. 19 Mayıs ruhu, bize, bu milletin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Birlikte yürümenin, zorluklara hep beraber karşı durmanın, azimle, inançla, kararlılıkla mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir.” dedi.

Atatürk Çok Programlı Lisesi öğrencisi Selcan Kurt’un, “Şu Sonsuz Koşu” başlıklı şiiri okumasının ardından tören sona erdi.