Tonyahaber‘de yayınlanan “Yeni Dönem” başlıklı yazımda, 31 Mart 2019 yerel seçimleri kesinleşince, sonuçlar üzerine bir yazı yazacağımı belirtmiştim. Fakat bazı yerel birimlerde sonuçlar, bir türlü kesinleşemedi. Görünen şu ki, bu yerel seçimlerde iktidar bloğu, yani Cumhur İttifakı; Karadeniz’deki ve kırsaldaki, bazı il ve ilçelerdebelediye seçimlerini, büyük oranda kazansa bile, büyük şehirlerde, önemli ölçüde kaybetti… Bunun başlıca nedeni, tek adam rejiminin uyguladığı ekonomik-sosyal politikalar yanında, halkı kutuplaştırıcı beka siyasetinin, nefret söyleminin iflasıdır.

Türkiye’nin 21 büyük ilinde; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Muğla, Aydın, Mersin, Edirne, Hatay, Tekirdağ, Eskişehir, Çanakkale, Yalova, Bolu, Sinop, Burdur, Kırşehir, Bilecik, Artvin, Ardahan, CHP önderliğindeki Millet İttifakı kazandı… Bu sonuçla, Türkiye ekonomisinin % 70’i, Ana Muhalefet Partisi’nin kontrolüne geçmiştir. Ayrıca, Doğu ve Güneydoğu’nun can damarı olan şu büyük illeri de HDP kazanmıştır: Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Van, Hakkâri, Kars, Iğdır…

İktidar güçleri, şok olmuş bir vaziyette, bu sonucu bir türlü kabul edemiyor, özellikle İstanbul sonucunu, içine sindiremiyor… Çünkü biliyorlar ki, İstanbul’u kazanan, Türkiye’yi kazanmış demektir.

İktidar lideri, AKP Genel Başkanı; bu yerel seçimde, Cumhurbaşkanı sıfatıyla, devletin tüm olanaklarını kullanarak, günde en az 3 miting yaptığı halde, partisi, büyük şehirlerde kaybetti. Bu sonuçla halk; Cumhur ittifakına, izlediği ayrıştırıcı politikaları terk etmesi yönünde, unutulmaz bir uyarı yapmıştır. Umarız, halkın bu mesajını alabilirler. Böylece politikalarına “yasama, yürütme ve yargı” bağımsızlığını öngören yeni bir anayasayla “parlamenter demokrasiye dönüş” yönünde çeki düzen verirler.

31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası, bazı yerlerde, seçim sonuçları kesinleşmedi… Özellikle, İstanbul seçim sonuçları… İktidar cephesinden YSK’ ya, hukuksal temeli yetersiz, yoğun itirazlar yapıldı… Ekrem İmamoğlu, gecikmeli de olsa, 17 Nisan’da mazbatasını aldı, görevine başladı… Bu yazının kaleme alındığı tarih:25 Nisan 2019… İktidar cephesinden YSK’ya yoğun baskı ve itirazlar var… İstanbul’da; sandıkta kaybettikleri seçimi, hukuken geçersiz, temelsiz iddia ve belgelerle, yenilemeye çalışıyorlar. İtirazların nasıl sonuçlanacağını yakında göreceğiz. İstanbul’da, zorlama gerekçelerle, seçim yenilense bile, mevcut anlayış ve bakış açısıyla, iktidar bloğu kaybetmeye devam edecektir.

Son zamanlarda, iktidar bloğu, seçim sonuçlarının da olumsuz etkisiyle,  Ana Muhalefet Partisi’ni, lideri Kılıçdaroğlu’nu ve izlediği politikaları, agresif tutum ve söylemlerle eleştirmiş, bazı fanatik milliyetçi kesimlere hedef göstermekten geri durmamıştır. Bu tutum ve söylemlerin de etkisiyle, organize olmuş bir güruhun, Ankara’nın Çubuk ilçesinin Akkuzulu Köyü’nde, bir şehidin cenaze töreninde, Kılıçdaroğlu’na ve arkadaşlarına linç girişiminde bulunması, son derece manidardır. Kılıçdaroğlu’na ve arkadaşlarına yapılan bu linç girişimini, Tonyahaber gazetesi olarak, protesto ediyor, sorumluların görevden alınmasını, saldırganların hak ettikleri cezalara çarptırılmasını bekliyoruz… Bu olayda yaşananlar, bizlere, Kahramanmaraş ve Sivas’ta yaşanan faşist katliamları anımsatmıştır. Unutmamalıyız ki, faşizm; bir insanlık suçudur. Bu suça ortak olanlar, er ya da geç, hak ettikleri cezalara çarpılmaktan kurtulamazlar...