Ülkemiz çok zor ekonomik koşulların baskısında, zorlu ve olumsuz dış siyaset rüzgarı altında, harlaya gürleye bir “erken”, daha doğrusu “baskın seçim”e doğru gidiyor.

İlk defa 6 adaylı bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapacağız. 600 milletvekili olan bir parlamentonun seçimini yapacağız. Aslında ülke yönetimi ile ilgili bütün yetkileri “Tek Adam” a verdiğimiz ortadayken, niçin bu sayıda insanı milletvekili seçiyoruz onu da anlamış değilim.

*****

CHP Zonguldak için 29 kişinin milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunduğu açıklandı. Parti tabanının ise; isimlerin değil, parti bütünlüğünü sağlayacak, partiyi güçlendirecek, oy potansiyelini artıracak bir liste beklentisi içinde olduğu gözlendi.

Üstelik iktidar partisinin ülke genelinde oy yitirdiği, hele Zonguldak için pek bir şey yapamadığı göz önüne alınırsa, CHP’nin bu zaafiyeti çok iyi değerlendirmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca aday listesinin de bu durumu göz önüne alarak oluşturulmasının beklendiği gözlendi.

Partililerce listeye girecek isimlerin parti tabanında ve Zonguldak’ta merkez ve ilçelerde yaşayan halk arasında karşılığı olması da beklentiler arasında görülüyor. Diğer bir konunun ise aday listesinin Zonguldak’ı ve sorunlarını dile getirme, bu doğrultuda örgütleyebilme gücü olan isimlerden oluşması da partililerin beklentileri arasında olduğu belirtiliyor.

*****

Bu akşam (20.05.2018), Sosyal medyada birbirinden farklı bazı listelerin yayınlandığı görüldü. En son Mustafa Özdemir adıyla yayınlanan liste ise şu isimlerden oluşuyor: 1-Ünal Demirtaş, 2-Deniz Yavuzyılmaz, 3-Umut Başoğlu, 4-Merve Kır, 5-Çiğdem Şekerci.

Elbette bu listelerin geçerli son hali Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’na verilen listede belli olacaktır. Ancak yazdığımız listenin başka kişiler tarafından da yayınlandığını gördük sosyal medyada. Eğer doğruysa CHP Zonguldak örgütüne hayırlı olsun dileğimizi de belirtelim.

*****

CHP Zonguldak adaylığı için başvuruda bulunan 29 aday adayı göz önüne alınarak Genel Merkez’in hazırladığı liste bu şekilde oluşmuş anlaşılan. Zonguldak kamuoyunda adı dolaşan bir çok ünlü adın liste dışı kalmasının ise şaşkınlıkla karşılandığı edindiğimiz bilgiler arasında. Ayrıca iki kadın adayın 4. ve 5. sıraya ardı ardına konulmasının da doğru olmadığı

belirtiliyor. Genel Merkez’in hangi ölçeklere göre böyle bir liste yaptığı da merak ediliyor parti tabanında.

Ancak bu milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülkemizin geleceğini çok ciddi bir şekilde ilgilendirdiği için partiiçi itirazların, bir an önce sonlandırılarak, derli toplu bir çalışmanın başlatılmasının gerekli olduğu da haklı olarak ileri sürülüyor.

CHP Zonguldak örgütü, Umut Başoğlu’nun adaylık için istifası ile boşalan il başkanlığı seçiminin de bir an önce gürültüsüz patırtısız yapmasının gerekli olduğunun partililer tarafından istendiği biliniyor.

*****

CHP üyeleri, ülkemizin geleceği için her türlü özveriyi gösterecek olgunluktadır. Hem seçim çalışmalarına canla başla katılacak, bir oy daha fazla alabilmek için köy-mahalle dolaşacaktır. Ayrıca, herkesi mutlaka oy kullanmaya yönlendirecek, ülke sorunlarını çözüme ulaştıracak bir parti olduğunu da gösterecektir.

Geçmişten bu yana çok seçim yaşandı, partimizin oyunun yükseltilmesi için gayret gösterildi. Kuşkusuz bu seçimde de öyle olacaktır. Her CHP’li, her yurtsever, her Atatürkçü düşünce sahibi, ülkemizin laik, demokratik sosyal bir hukuk devleti olmasını isteyen herkesin aynı safta toplanması gerekmektedir. Ülkemizin dirliği ve esenliği için başka çare yoktur.

*****

Cumhurbaşkanı adayları çoktan sahaya inmiş durumdalar, Hepsi de ayrı ayrı vaatlerini açıkladılar. Halkımız miting meydanlarını yine tıka basa dolduruyor. Kamuoyu araştırma şirketleri de anket sonuçlarını yayınlıyor. Görünen o ki, ilk turda Cumhurbaşkanı seçilemiyecek. İkinci turda CHP, İYİ parti ve Selamet partisi adaylarının birbirlerini destekliyerek şanslı olabileceği görülüyor.

Milletvekili seçimleri için de Millet ittifakı yapan partilerin güç ve eylem birliği iktidarı alaşağı edebilecek sayıya ulaşmaktadır. Bu sağlandığında ülkemiz geleceğine daha rahat ve huzur içinde bakabilme ortamı doğacaktır. Aksi takdirde “Tek Adam” rejimine kapı açılmış olacaktır.

24 Haziran seçimleri, Türkiye’nin kendi geleceğini, kendi kaderini, kullanacağı oylarla belirliyeceği seçimler olacaktır. O nedenle parlamenter demokratik sistem için bu seçimlerden galip çıkmak zorundayız.