inankalyoncu061 @ hotmail.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mart 2019’daki yerel seçimler için seferberlik başlattı.

Bunun adını da “Gönül belediyeciliği seferberliği” koydu.

AKP’nin önünde zorlu bir yerel seçim süreci var.

Ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntı yerel seçimler öncesi vatandaşın cebine, mutfakta kaynayan tenceresine yansıdı.

AKP’nin 17 yıllık iktidarı döneminde, ülkedeki fabrikaları ve kâr eden kuruluşları yapancı sermayeye pazarladı. Çiftçiye “ananı da al git” dedikten sonra tarımda üretimi artıramadı. Şimdi de boğazına kadar borca batmış vatandaşın gazını almak için yerel seçimler öncesi, “tanzim satış mağazaları” ile seçmenin gözünü boyuyorlar.

Ülke genelindeki başarısız siyasetin uzantısı, Tonya özeline de yansımış durumda.

Tonya’da, elli yıllık Tonyakoop’u, AKP’de siyaset yapan yöneticiler borç sarmalının içinde bırakıp, batırılmış bir fabrikayı cami avlusuna atıp kendi mal varlıklarını kurtarmanın telaşı içerisine düştü.

Halktan kopuk, vatandaşa tepeden bakan, tevazudan uzak, bencil yöneticiler şimdi de gönül belediyeciliği seferberliği başlatıldı.

Merak ediyorum…

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel nasıl bir gönül belediyeciği yapacak.

Halkın arasında olmayan, Tonya’da kahvehaneleri gezip vatandaş ile bir çay içip dertleşmeyen Beşel, halk ile nasıl hemhal olacak?…

Belediyede çalışan, Muhammet, Nevzat, Kemal ve Fatma’nın gönlünü alamayıp onları işlerinden çıkaran bir başkan gönülden uzak bir başkandır.

Yardıma ihtiyacı olan, yoksul vatandaş evinin temelini açtırmak için belediyeden iş makinesi istediği zaman “param yok” makbuz kestir, makineyi öyle al diyen başkan gönüllere giremez.

Can çekişen esnafla iki tane sebze meyve kasası yüzünden meydan okuyan başkan gönülleri fethedemez.

Tonya’da gözle görülür çok fazla bir şey yok… Buna rağmen yine de çok iyi hizmetler yapmış olabilirsin diyelim, ama bu yeterli değildir. Önemli olan gönüllere girmektir. Gönüllere girmiyorsan, vatandaşa tepeden gurur abidesi olarak bakıyorsan, kusura bakma bu millet şamaroğlanı değil. Bir oy verir, iki oy verir sonrada şamarı vuruverir…

Bir siyasi partinin öznesi millettir… Özneyi  ayakta tutan ise hizmetle birlikte gönüllere girmektir... Tevazu, vefa,  alçakgönüllülük, kadirşinaslık siyasetin olmazsa olmazlarındandır…

Yapılmayan Çanikdere yolu yapılır… Serilmeyen beton yollar serilir… Akıtılmayan sular akıtılır… Kurulmayan köprüler kurulur… Fakat vatandaşla gönül köprüsü kuramamışsan hiçbir hizmet yapmamışsındır.

Siyaset sahnesine iz bırakanlara baktığınızda, mütevazı olup tevazu gösterenler, halkla diyaloğunu kesmeyenler, makam kapılarını halk için açık tutanların  ismi, hafızalarda yerini korumuştur her zaman.

Sayın Beşel, Tonya’daki beş yıllık Belediye başkanlığı döneminizde, aşkla, şevkle, güler yüzle çalışmadınız. Bir elinizle yaptığınızı, diğer elinizle yıkan kişi oldunuz.

Şimdi, önümüzdeki seçimlerde “Halka tepeden bakma hastalığına tutulmuş olanlara organ nakli misali tevazu nakli, gönül alma nakli, yapılabilir mi, yapılamaz mı?” sorusunu oylayacağız.

Söz seçmenin!…