Her seçim döneminde siyasal partiler, pek çok konuda halka yerel ve genel vaatler verirler. Seçimler geçti mi halka verilen vaatlerin pek çoğu unutulur gider… Nitekim seçim sonrası süreçte, İktidar Partisi’nin halka verdiği vaatlerin pek çoğu yerine getirilmedi… Şimdi yine, yerel seçimler öncesi, utanmadan yeni vaatlerle halkı kandırmaya çalışıyorlar. İktidarın halka verdiği ve yerine getirmediği sözlerin hangi birini yazalım?

24 Haziran Seçimleri sonrasında, Tonyahaber’de yayınlanan yazımda şöyle demiştim:“24 Haziran 2018 seçimleri, artık geride kaldı. İyisiyle, kötüsüyle bir seçim  serüveni daha sona erdi. Her millet, kendine layık bir iktidarla yönetilir. Bizim milletimiz de, uzun tartışmalar sonucunda, kendine layık yönetim biçimini ve siyasi temsilcilerini seçti… Kuvvetler ayrılığı denen Yasama, Yürütme ve Yargı  erklerinin denge ve denetim mekanizmalarını öngören demokratik parlamenter yönetim biçimi yerine, 600 vekilden oluşan işlevsiz parlamento yanında, tek adam diktatörlüğünü öngören, dünyada eşi benzeri olmayan Partili Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi devreye girdi.

Seçimler sonucunda sevinenler çoğunlukta; üzülenler, muhalefette ve azınlıkta kaldı. Demek ki,  sevinen çoğunluk, hayatından memnun…Çoğunluğun  sorumluluğu çok fazla… Demek ki, onların, mevcut ekonomik ve sosyal yaşamdan, fazla bir şikâyeti yok… Bundan sonra da şikâyet etmeye hakları yok... Bu ucube sistemin müsebbibi olduklarını unutmasınlar… Üzülen azınlık, üzülmeye devam edecek. Şimdilik,  sevinen çoğunluk, bakalım beş yıl daha  sevinebilecek mi? İktidarın siyasal uygulamalarını, ekonomik ve toplumsal icraatlarını beş yıl daha savunabilecek mi? Bence, pek çoğu savunamayacak. İktidarın pek çok icraatını savunmada patinaj yapacaklar. Çünkü var olan ekonomik, sosyal ve siyasi durum, sürdürülebilir değil… Bunu, herkes, yaşayarak görecektir.”

İktidarın ve “Tak Şak ortağı Bahçesaray”ın, yerine getirmediği çok önemli sözlerin (vaatlerin) sadece ikisini hatırlatalım: Kamu çalışanlarına3600 Ek Gösterge, Emeklilikte Yaş’a Takılanlar ile ilgili yasa… Güncelliğini koruyor.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri ile ilgili, İktidar Partisi’nin Tonya vaatleri acaba neler olacak? Eminiz ki, onların hiçbir sözü halka güven vermeyecek… Verecekleri sözlerin pek çoğu, tıpkı 18 milyon borca sokup batırdıkları, üretimini durdurdukları Tonya Süt Fabrikası gibi olacak. Ya da Çimento ve Taş Ocakları vaatleri gibi, halkımızı bütünüyle hayal kırıklığına uğratacaktır. Kısaca, Tonya’da 17 yıldır yaptıkları olumsuzluklar, yarattıkları ekonomik ve sosyal yıkım; bundan sonra, yapacaklarının teminatı olacak… Acaba bundan sonra, sütün sudan ucuz olduğu, Tereyağının Memleketi Tonya’da, ne yapacaklar?

Bir daha, hangi yüzle Tonya’da, Tereyağı Festivali düzenleyecekler? Bu olumsuz gidişi protesto edip sütleri yola döken Tonya kadınlarının haklarını ödeyebilecekler mi? Ekonomik ve siyasi baskılar nedeniyle, tepki koyamayan, sütlerini Tonya dışındaki fabrikalara satmak zorunda kalan, fabrika ortaklarının, masum ve çaresiz Tonya kadınlarının haklarını ödeyebilecekler mi?

Bir zamanlar, günlük 40 ton süt alımı yapan, ilçe ekonomisine büyük katkılar sunan Tonya ve Köylerini Kalkındırma Kooperatifi TONYA KOOP’u bir daha canlandırabilecekler mi? Türkiye’de ve özellikle Tonya’da, yerlerde sürünen tarım ve hayvancılığı, insan onuruyla bağdaşan bir niteliğe kavuşturabilecekler mi? Hiç sanmıyoruz… Onların vaatlerine güvenmiyoruz ve asla inanmıyoruz.