PİSKOLOJİSİ BOZUK BİR TOPLUM

Ne zaman bu kadar pisikolojimiz  bozuk bir hale geldi ? Söylenenler gibi keşke herkes kendi işiyle ilgilense birbirini umursamaz halde olsa o zaman daha huzurlu olurdu bu toplum . insanlar artık kendilerini düşünmekten ziyade karşı tarafı düşünür halde ‘’kötü düşünceler içinde ‘’ ; bırakın birbirinizin kuyusunu kazmaya çalışmayı , bırakın da kendinizi düşünün kendinizi sevin.

Komşuluk ilişkilerinden , akrabalık ilişkilerinden , siyasete kadar her yerde birbirine çamur atma , sataşma , kuyu kazma çalışmaları var . bırakın toplum olmayı beceremiyoruz , birey olun ! kendi işinizle , birey olarak yapılması gerekenlerle ilgilenin .

Nedendir merak ederim pisikolojimizi bozan etmen , nedir bizi birbirimize düşüren , kardeşi kardeşe vurduran nedir ? bir düşünelim ; ayrımcılık , kendini üstün görme , daha çok isteme olanla yetinmeme … etkenler arasında sayılır mı acaba ?

Biz ‘ayrımcılık etkenini ‘ ele alalım ve sonuçlarını göz önüne getirelim . Ayrımcılık bir kişinin cinsiyeti, ırkı, ten rengi, dini ya da inancı, siyasi görüşü, cinsel yönelimi, yaşı, engelli olması ya da milli, sosyal ya da etnik kökeni sebebi ile başkalarından daha kötü muamele görmesini beraberinde getiren, haksız bir farklı muameledir. Kürt dedik ayırdık , fakir ya da zengin dedik ayırdık , tembel –çalışkan , A partili – B partili , engelli , hasta , kız – erkek , karşı köyden … vs. hep bir bahane bulup ayırdık . ayırmak için , ayrımcılık için elimizden ne geliyorsa yaptık .

Sonuç ne peki ? kar – zarar , elde ne var ? tabiî ki zarar ve savaş , kan dökmek , evlatlarımızı heba etmek . yetim kalan çocuklar , gözü yaşlı anne – babalar , boynu bükük eşler , kardeşler .

Sürekli her şehit haberinden sonra lanetler okudunuz susmadınız helal olsun . ama yinede ayrımcılıktan vazgeçmediniz . lanet okumakla evlatlarımızı koruyamayız ; ayrımcılıktan vazgeçin , piskolojisi düzgün bir toplum olalım , yapmakla yükümlü olduklarımızla ilgilenelim , bırakın o kimle nerde , o bunu giymiş , o açık bu kapalı , bırakın beyinlerinizi çalıştırın çenenizi deyil , okuyun gözleriniz başkalarını değil kitap sayfalarını görsün , araştırın ( örneğin ; kanser ve korunma yolları , HES , barajlar , kök hücre …) milletin ne yaptığını değil yararlı olanı araştırın , tarihe değinin ve ‘’MİLLİ MÜCADELE DUYGUSU’NU’’ geri kazanın!