Edebiyatımızda Rüştü Onur ile birlikte “Zonguldaklı Şairler” olarak anılan Muzaffer Tayyip Uslu, 1. Temmuz 1922 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Genç yaşta yitirdiğimiz ve Zonguldak’ta toprağa verdiğimiz şairimizin 1.Temmuz.2017 tarihi 95. Yaş günü oluyor.

Ben bu günü, bir yandan Muzaffer Tayyip’in yaş günü, diğer yandan “Yaşamak Güzeldi” adını verdiğim ve şairimizin hayatı, sanatı üzerine yazdığım kitabımın “Tanıtımı ve İmza Günü” etkinliği olarak kutlamayı çok istiyordum. Düşünsenize kitabımın kapağında bu güne değin pek bilinmeyen Muzaffer Tayyip’in gerçek fotoğrafı yer alacaktı.

Bu fotoğrafı araştırmacı Nihat Yasa ile Milli Kütüphanede yaptığımız araştırma sırasında bulmuştum. Bu fotoğraf 35 yıl kadar önce yayınlanan bir dergiye yazılan Muzaffer Tayyip yazısı ile kullanılmıştı. Sanırım dar bir çevre tarafından biliniyordu. Yani “ilk ben buldum” diye ortaya çıkmak doğru değildir. Var olanın, yıllar sonra yeniden ortaya çıkmasını sağlamıştım denilebilir.

Nihat Yasa, hem yazının hem de fotoğrafın bir çok kez fotoğrafını çekmişti. Daha sonraki süreçte bu fotoğraf konusunda başka gelişmeler de yaşamıştık. Konuyu uzatmadan burada kesmenin doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü konumuz bu değildir. Ama kapağında Muzaffer Tayyip fotoğrafı bulunan bir kitabı okurlara sunabilmek 75 yaşımın son dönemdeki tek hayali idi..

*****

Önce bütün şairlere selam

Sonra şunu söylemek isterim

Ölüm hiç de güzel değil

Ne sabah var ne akşam.

*

Sokakların ellerinden öperim

Bana yaşamasını öğretmişlerdi

Dost olsun düşman olsun

İnsanlara iyi günler dilerim

(Rüştü’den Gelen Mektup)

Beni çok etkileyen Muzaffer dizelerinden bazıları.. Toprağın altı..Ne sabah var ne akşam.. İnsana yaşamasını öğreten sokaklar..Ve insanlar için hep iyi dilekler..

*****

Deniz kelimesi nerde

Denizin kendisi nerde

Ah, insanları yorulmadan

Sokakları yorulan

Bu küçük şehirde

Bir kelimedir deniz

Pencereye ve masaya

Masanın üstündeki sürahiye benzeyen

Alelâde bir kelime

Ve işte buna alışamadım gitti

(Deniz)

*****

95. Yaşın kutlu olsun ey şair..

Şiirlerinle, hüznünle, yaşama sevincinle, yaşama ve düzene direnişinle her dönemin şiirseverleriyle sonsuza dek yaşamaya devam etmeni diliyorum...

*****

MUZAFFER’in MEZARI BULUNMALI

Muzaffer Tayyip’in mezarı konusunda bir çok kez yazdım. Araştırmalar yaptık, ancak bir sonuç alamadık.

Genç yaşta yaşama veda eden şairimiz 3.Temmuz.1946 günü Acılık mezarlığında toprağa verilir. Muzaffer Soysal’ın (Prof.Mümtaz Soysal’ın ağabeyi) yazdığına göre dedesinin mezarı ile komşu imişler. Acılık yeniden düzenlenmeğe başlanırken, burada bulunan mezarların bir kısmı yeni açılan Rat’taki Asri Mezarlığa, bir kısmı 10 Temmuz Mezarlığına, bir kışmı da İncüvez Mezarlığına taşınmış.

Sayın Belediye Başkanımız konuya eğilirse belki bir sonuç alınabilir diye düşünüyorum. Çünkü Muzaffer Tayyip de bu şehrin önemli bir değeridir. Onu rahat bir mezara kavuşturmak hepimizin görevi olmalıdır. Belki gömüldüğü mezarlıktan toprakları getirilerek Rat Mezarlığı girişine bir makber de yapılabilir.

Ölümdür ölüm sonumuz

Fani dünya malıdır

Ellerimiz-ayaklarımız Gömleğimiz ve donumuz

*

Çekip gitti mi insan

Bir defa güzelim dünyadan

Bir uzak hatıra bile değildir

Artık yaşamak

*

Her şey her şey meydanda işte

Yalan söylemiyor Yunus Emre

Derviş Yunus ölmüş gitmiş

Lakin Yunus Emre yaşıyor.

(Yunus Emre)