inankalyoncu061 @ hotmail.com

Tonya’nın yaklaşık 30-35 yılını yakından takip ederim.

20 yıldır da basın camiasının içinde bulunmam nedeniyle birçok kaymakam ile çalışma fırsatı buldum.

İlçemizin 20 yılına şahit olduğum süre içerisinde hiç kuşkusuz Şenol Turan, unutamayacağım kaymakamlar arasında yer aldı.

İlçemizde aday kaymakamların koltuğunu ısıtmadan ilçeden ayrılıp komşu ilçe kaymakamlarının geçici görevle ilçeyi yönettiği dönemlerde, Şenol Turan bir ışık gibi doğmuştu Tonya’nın üzerine.

Turan’ın Tonya’ya atanmasıyla birlikte aday kaymakamlık dönemi ilçede son bulmuştu.

Giresun’un Güce ilçesinde doğan Şenol Turan, Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olmuş, Karadeniz delikanlısının batıya açık, aydınlık bir yüzü olmuştu Tonya’da…

Şenol Turan, Tonya’da görev yaptığı süre içerisinde güzel hizmetlerde bulundu, kurumlarla kavgalı olmadı, halkla hep iç içe oldu…

Kaymakam Turan’dan sonra, Tonya’da görev yapan kaymakamlar oldu.

Tonya’da nasıl iz bıraktılar derseniz, hatırlamıyorum derim…

İdare-i maslahatçılardan oldular…

Günü kurtardılar…

Zamanı gelince de ilçeden ayrıldılar…

Ülkemiz pandemi sıkıntısıyla yoğrulurken, ilçemizde vaka sayıları yüzlerin üzerindeyken, soğuk karlı ve kasvetli bir havada göreve başladı Kaymakam Muhammet İkis…

Makamda oturmayı kendine zul gören İkis, hemen kolları sıvadı. İlçedeki kurumlarla koordineli bir çalışmayla vaka sayılarını asgari miktara indirmeyi başardı.

Kısa sürede, bir heyecan kattı ilçeye, gökkuşağının bütün renkleri gibi renklendirdi iki dağın arasına sıkışmış ilçeyi…

Muhammet İkis, yiyecek bir lokma ekmeğini komşusuyla paylaşmaktan başka bir hevesi olmayan, helal rızkıyla, helal kazancıyla çoluk çocuğunun boğazından haram lokma geçirmeyen, düğününde kol kola horon oynayan, cenazesinde birlikte ağıt yakan insanlara hizmet etmenin heyecanını yaşayacak artık bu topraklarda.

Kaymakam İkis, kısa sürede ilçe halkıyla sıcak ve samimi diyaloglar kurdu…

Muhammet İkis, bir esnafı iş yerinde ziyaret eder. Ziyaret sonrası şaşkınlığını gizleyemeyen esnafın şunları söylediğine şahidim, “Yıllardır Tonya’da esnafım ilk kez bir kaymakam iş yerime çay içmeye, sohbet etmeye geldi.”

Muhammet İkis, makamını halka açtı…

Halkın sorunlarını sadece makamında dinlemedi, pazarda önünü kesen yaşlı ninenin derdine derman, çayını içmeye gittiği esnafın sıkıntısına çare olmaya çalıştı.  

Pandemi nedeniyle okullarından uzak kalan öğrencilerin derdini dert edindi kendine. Temiz ve sağlıklı bir ortamda eğitim görmeleri için hiçbir masraftan kaçınmayan Muhammet İkis, öğrencileri okullarına kavuşturdu.

Kaymakam İkis, dışa dönük, alışılagelmiş devlet adamı kimliğinden uzak, bir şeyler yapabilme uğraşı içerisinde, sıcak, içten ve iletişime açık insanlardan biri.

Tonya’ya böyle bir Kaymakam geldiği için Tonyalıların şanslı olduğunu düşünüyorum.

Ödenek yok, para yok, kaynak yok bahanelerinin arkasına sığınan idare-i maslahatçı yöneticilerden olmadığına şahit olduk.

Devlet verirse hizmet ederim diyenlerden olmadı.

Devlet parasının müteahhitliğini yapanlardan da olmadığını gördük.

Muhammet İkis kısa süre içerisinde devletin sert ve asık yüzünü değil, devletin sıcak ve samimi yüzünü gösterdi bize.

Sayın Kaymakamım, insanlar bu dünyada bıraktıkları eserleriyle anılırlar.

Yıllar önce Tonya Süt Kooperatifi’nin kurulmasında özverili çalışmalarıyla birlikte, adını Tonya tarihine yazdıran ve Tonya’ya kalıcı bir eser bırakan Kaymakam Fahir Işıksız nasıl unutulmuyorsa, Ahmet Ertan Yüceller, Ramazan Aksoylar, İsmail Kayalar, Arslan Yurtlar, Şenol Turanlar... Tonya’da güzel izler bırakmışlarsa sizden de bunu bekliyoruz.

Görev süreniz içinde Tonyalılar sizden kalıcı eserler bekliyor.

Tonyalılar yapılan eseri asla unutmaz, eseri yapanın adını da Tonya tarihine yazmasını bilirler.