Ülke gündemi, oldukça yoğun ve karışık… Yazı konuları çok… Savaş, hamaset, siyaset ve ölüm haberleri arasında kitap, tiyatro, kültürel etkinlikler… Yazılması gereken çok konu var… Ayrıca, yayın yasakları var… Hangisini yazayım… İster istemez, gündemdeki konularda bir ayıklama ve sınırlama yapmam gerek… Dar alanda kısa paslaşmalar gibi… Herbirini ayrı ayrı yazmak, aylık bir gazetenin sayfalarında yıllarca sürer. Durum böyle olunca,her konu hakkında kısa bir iki paragraf yazmayı deneyeceğim. Böylece Şubat ayına ait bu yazımı, bir oturuşta tamamlamaya çalışacağım.

Haklarında yazı yazmam gereken kitapları ve etkinlikleri  şöyle sıralayabilirim: Maden Dulları (roman), Özlemin Tuzu (şiir), Garmagaruşuk (komedi), Dönüş Yok (tiyatro oyunu)…

İlkin, gazetemiz yazarı Hasan Kalyoncu’nun “Maden Dulları” adlı son romanı hakkında kısa bir değerlendirme yapmalıyım. 340 sayfadan oluşan bu roman, Zonguldak madenlerinde çalışan ve iş kazaları sonucu hayatını kaybeden, maden işçilerimizin ve ailelerinin dramatik yaşamlarını konu ediniyor. Cumhuriyet öncesi ve sonrası süreçte, Zonguldak perspektifinden iş dünyamızda yaşanan “işçi sağlığı ve iş güvenliği” sorunlarının tarihsel görünümü (panoroması)… Başta Tonya olmak üzere,Karadeniz Bölgesi’nde ve tüm ülkede geçim sıkıntısının, ekonomik ve sosyal ihtiyaçların yarattığı gurbet olgusu… Yazar Kalyoncu, bu zor ve oldukça kapsamlı konuyu; Durmuş, Selim ve Ahmet isimli işçilerin yaşadıkları coğrafyadan kaynaklı özlemlerini, umutlarını, toplumsal ilişkilerini temel alarak, şiir tadında tasvirlerle, naturel realist (doğal gerçekçi) bir yaklaşım ve anlatımla işlemeye çalışmış ve başarmıştır.

Tonya’dan kamyonla yola çıkan,üç arkadaş; Vakfıkebir’de, gemi yolculuğuna  hazırlık yaparlar. Bekledikleri vapur, limana yanaşır. O dönemlerin koşullarına göre,Vakfıkebir’den Zonguldak’a kadar bir hafta süren yolculuk boyunca, Karadeniz kıyısındaki limanlara uğraya uğraya hedefe varırlar. Hedefe vardıktan sonra, karanlık yeraltı madenleriyle tanışırlar. Ve bu zor koşullarda devam eden çalışma yaşamına dahil olurlar.

Yazar Kalyoncu,z ünlü Fransız yazarı Emile Zola’nın “Germinal” romanındaki  anlatımı gibi, Zonguldak maden işçilerinin psiko-soyal yaşamlarını, acımasız iş koşullarını, işçilerin karşılaştığı sayısız sorunları,sıkça yaşanan iş kazalarını, ölüm ve yaralanma olaylarını; yöneticilerin, işverenlerin  tutumlarını, o dönemlerdeki partizanlık örneklerini, izin alma ve işten çıkarma işlemlerini, gerçekçi bir biçimde yansıtmaya çalışmıştır.

Sonuç olarak, yazar Kalyoncu’nun “Maden Dulları” adlı eserini; tüm kitapseverlerin ve özellikle Tonyalıların okumaları, geçim sıkıntısı ve yoksulluk nedeniyle geçmişte yaşanan  acıları, gurbet kökenli toplumsal travmaları yakından tanımaları, kişisel önerimdir.

Hakkında söz etmek istediğim ikinci kitap,Önerbay Lermi’nin “Özlemin Tuzu” adlı ikinci şiir yapıtı… Şairin,Çakırdikeni’nden sonra, yayımladığı bu eser, şiirseverler için, önemli bir kaynak… Şair Lermi,bu kitabında, kendine özgü üslubuyla,şiirin sonsuz evreninde,yeni imgeler ve duyarlıklar sergiliyor. 126 sayfadan oluşan bu kitapta, severek, duygulanarak okuyacağınız oldukça yoğun imgeler bulacaksınız. Bukitap hakkında ne kadar tanıtım yapsak yetmez. En iyisi, siz, bu güzel kitabı, bir an önce edinin ve başucunuza yerleştirin… Hüzünlendiğiniz anlarda, açın okuyun… Yüreğinize, duygu yüklü şiir damlalarının damladığını hissedeceksiniz. Tüm acılarınızın, özlemlerinizin, o güzel dizelerle hafiflediğini, kalp ağrılarınızın terapi edildiğini fark edeceksiniz…Önerbay arkadaşımı kutluyorum. Yüreğine sağlık, şiir emeğine bereket diliyorum…

Geldik tiyatro oyunlarına… Sahne sanatı konusunda, başarılarına yakından tanık olduğum Tiyatro Zinos oyuncularının yoğun katkılarıyla, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nun sahnelediği “Garmakaruşuk” adlı komediyi; hoşça vakit geçirmek, ağız dolusu gülmek isteyen tüm Trabzonluların izlemesini tavsiye ederim.

Başka bir eser…Trabzon Sanat Tiyatrosu (TST), 25. yılını kutladığı bu dönemde, Yönetmen Necati Zengin’in organizasyonunda, TST oyuncularının sahnelediği Franz Kafka’nın “Dönüş Yok” adlı eserini de unutmamak gerek… Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde seyircilere sunulan bu güzel eseri, profesyonel düzeyde oyuncuların olağanüstü oyunculuk kalitesinden izlemek, oldukça keyif verici…

Tüm bu güzel eserleri, saygıdeğer Tonyahaber okurlarının ve tüm halkımızın bilgisine saygıyla sunarım.