2019  yılı  31 Martta yasa  gereği  yerel seçimler yapılacak.

         Ülkemize  ,milletimize bu seçimler  hayırlı olsun..

         Ancak  görüyorum ki  son  yıllarda olduğu gibi  bu   seçim öncesi de kamplaşma, düşmanlaştırma, hatta vurma ,kırma  gibi  asla onaylamadığım ifadeler bütün  siyasi  partilerin  sözcüleri tarafından  kullanılıyor.

       Asla birilerini  düşüncelerinden  dolayı kınamıyorum. Üstelik herkesin fikirlerine ,Farklı olsan dahi  saygı gösteriyorum. TEK  bir istisna  var, oda şiddet  çağrıştıran söz  ve eylemlere kesinlikle tahammülüm yok.

      Bu ülkede  yaşayan bütün vatandaşlarımız her türlü  yasal hakka sahip saygı değer insanlardır. Hiç  birimizin üstünlüğü, ayrıcalığı  yoktur..

       Meşrebi  ve mezhebi ne olursa  olsun; yüzlerce yıldan beri  yan yana aynı  şehirde, aynı köyde ,aynı mahallede, aynı sokakta, aynı apartmanda birlikte  yaşıyoruz. Komşuluk ilişkilerimizi kardeşçe  sürdürüyoruz..

      Her  sabah  selamlaşıyoruz. “”Günaydın ,hayırlı  Sabahlar, hayırlı Akşamlar, hayırlı  Günler, hayırlı  geceler.”””  Kavramları  içtenlikle, samimiyetle, güzellikle ,iyilikle  birbirimize  ifade  ediyoruz..

      Çünkü hepimiz  öncelikle  insanız..  Bu  tür sözleri  insan-ı özelliğimizden birbirimize  söylemekten de  büyük  haz  duyuyoruz..

       İnsan hakları,  düşünce  hürriyeti,   hak,   hukuk,  adalet  ve  eşitlik gibi evrensel  değerlerin söz  konusu  olduğu milletlerin  yönetim şekli  demokratik  Cumhuriyettir. Seçimler  de  ancak demokrasiyle  yönetilen ülkelerde  vardır.

       Demokrasinin  olmadığı ülkelerin bazılarında  göstermelik, bazılarında da ise kişilerin arzu ve istekleriyle yönetim kademesi belirlenir…Bu ülkelerde  insan hakları, hak  ,adalet, eşitlik, hukuk ,fikir hürriyeti yoktur..

      Demokrasinin  varlığını ortaya koyan en önemli uygulama belirli  aralıklarla  yapılması uygun  görülen  seçimlerdir.

       Seçimler  eşit, hakkaniyet içinde ,hukuk  kurallarına  uyularak yapılırsa demokrasiden  söz edebiliriz.

       Hukuk  kurallarına  bağlı kalmaksızın, kişilerin ve ya  belirli  bir grubun  çıkarları gözetilerek  seçimler  yapılırsa  demokrasiden söz etmek mümkün değildir..

       Son yıllarda  ülkemizde  en çok  konuşulan konuların başında demokratik  hukuk kurallarına  uygun ,haklar noktasında eşitlik  ve seçimleri sağlıklı  bir sonuca ulaştırmak için görevli olan kurumların tarafsız uygulamadan uzak olmalarıdır..

      Yargı organları maalesef özellikle  seçimlerde  adil değiller.  Demokrasinin yara almasına sebep olan uygulamaları sıkça  yargı kurumlarında gözlüyoruz..

      Adil  olmayan  seçim yarışına  bir  de  siyasi dili  eklersek , çok  vahim bir durumla karşı karşıyayız. Seçime  değil de      sanki  iç savaşa gidilircesine   sözler kullanılıyor.  Sözlerin hangisi  suç  değil ki..?

     Siyasi  Partilerin Genel Başkanları  dahil ,üst kurul yöneticileri kendilerine  oy vermeyen  herkesi  düşman  olarak  görüyorlar..  Bu  düşünce  tarzı   tam bir cehaletin  eseri olduğu gibi, aynı zamanda da tam  bir rezalettir..

       İsmini vermeden  Yalova’da bir siyasi partinin  belediye  Başkan adayının şu sözlerini  lütfen okuyunuz. Okuduktan  sonra düşününüz..   Yazımın  başlığını haklı olarak  “”savaşa mı  , seçime mi  gidiyoruz..?””  koymam haklı  değil mi..?

     Bakınız  Belediye  Başkan  adayı olan bey efendi bir toplantıda neler  söylüyor?  Adayın sözlerinin de  Yalova’da yerel bir gazete dede  övünç  kaynağı  olarak  gösterilmesi  de ayrı  bir felakettir..

 

    “” SAYIN CUMHUR BAŞAKANIMIZ BANA GÖREVİ  TEVDİ  EDERKEN YALOVA DA  SEÇİMİ  ALIN;   VURUN,    KIRIN   ,  KAZANIN “””DEDİ… BEN DE  KENDİSİNE  SÖZ VERDİM..”””” 

       Bu sözleri  söyleyenden Belediye başkanı olur mu?

 

    Bu sözleri  söyleyen  bir belediye  başkan  adayı. Sayın  Cumhur Başkanı  bu zata, bu tür sözleri  söyledi mi  , söylemedi mi ,bilemem..

   Buradan  bay  adaya  soruyorum;

   Bu sözlerinizle ne  demek istiyorsunuz?

    Kimi  ya da kimleri  vurmayı  düşünüyorsunuz?

    İnsanları vurmak ve ya kırmak için hazırlık  yaptınız mı?

    Silahlandınız  mı?

    Seçimi kaybettiğinizde  vurmak,  kırmak için ekipleriniz  hazır mı?

    Yalova  da  adliye  var..-Adliye de  görevli  Cumhuriyet savcıları  var.

    Merak  ettiğim için soruyorum:

   Yukarıda yazdığım  sözler  suç  değil mi?

    Hukukçulara da  aynı  soruyu  soruyorum;

    Size  göre seçimi kazanmak  için vurmak, kırmak sözleri  ne mana taşıyor?

     BİR BAŞKA  SORU;

     ŞAYET O  SÖZLERİ BİR BAŞKA PARTİNİN BELEDİYE BAŞKAN  ADAYI  DEĞİL DE ,SIRADAN BİR ÜYESİ KAMU OYUNA  BASIN YOLUYLA  AÇIKLASAYDI;  CUMHURİYET  SAVCILARI AYNEN BU GÜN OLDUĞU  GİBİ  SESSİZ KALACAKLARMIY DI?

    Aklı selim  sahibi  herkese  diyorum ki  31 Martta yerel seçimler yapılacak; demokrasinin  gereği. Her  ne  söylenirse  söylensin; kardeş  olduğumuzu  ,aynı topraklarda  yaşadığımızı, aynı havayı teneffüs ettiğimizi, aynı duygularla ağladığımızı ,aynı inanç Değerleriyle  selamlaştığımızı asla unutmayınız..

   CAHİLLERİN  SÖZLERİNE KULAN ASMAYINIZ..CAHİLLERE DE  FIRSAT VERMEYİNİZ..

   Yalova akıllı insanların  yaşadığı  bir şehirdir. Sokak  serserisi  ağzı  ile konuşanlara  asla  onay  vermez  YALOVALI kardeşlerim..