Kâbe’nin tavafsız; camilerimizin ise kapalı olacağını hiç düşündünüz mü?

Ebabil kuşlarının Kâbe’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin ordusunun üzerine havadan nohut büyüklüğündeki taşları mermi gibi boşaltıp askerlerinin çoğunu öldürüp ordusunu bozguna uğrattığını hiç düşündünüz mü?

Bu olayın cereyan ettiğine inanmayanların şimdi korona dedikleri görünmez bir virüs karşısında nasıl da çaresiz kaldığını hiç düşündünüz mü?

İnsanlığın görünmez bir şey karşısındaki acziyetini hiç düşündünüz mü?

Bu görünmez belanın zengin, fakir; makam sahibi, sıradan insan ayrımı yapmadığını hiç düşündünüz mü?

Bu görünmez belanın din, dil, ırk, cins, cibilliyet, sosyal statü ayırımı yapmadığını hiç düşündünüz mü?

Ha bire mal mülk biriktirip malının zekâtını vermeyen, Müslümanların dışında da toplumda sosyal adaleti, sosyal dengeyi hiçe sayan insanları hiç düşündünüz mü?

Yetimimin hakkını gözetmeyen, yetim hakkı yiyen insanların yeryüzünün dört bir yanına dağıldığını hiç düşündünüz mü?

Hilenin, hırsın, kin ve nefretin, doyumsuzluğun, aç gözlülüğün, memnuniyetsizliğin, çıkarcılığın yeryüzünde başını alıp gittiğini hiç düşündünüz mü?

İnsanoğlunun hayvanların yaşam alanlarını nasıl işgal ettiğini, hayvanlara nasıl eziyet ve işkence ettiğini hiç düşündünüz mü?

Dünyanın en şerefli yaratığı olan insanoğlunun koronavirüs sonrası medeniyetin beşiği olduklarını iddia eden Batılı ülkelerde nasıl ölüme terk edildiğini ve cesetlerinin sokaklarda nasıl kokuştuğunu hiç düşündünüz mü?

Dünyada mazlumun yanında olan ender milletlerden birisinin ülkemiz olduğunu hiç düşündünüz mü?

Batılıların mültecilerin insan olduğunu unutup onları insan yerine koymadıklarını hiç düşündünüz mü?

Dünyadaki gelirin % 80’ini % 1’lik bir kesimin aldığı; geriye kalan %20’lik geliri ise yaklaşık yedi milyar insanın paylaştığını hiç düşündünüz mü?

Doğu Türkistan’daki zulmüne devam eden Çin güçlerinin Kadir Gecesi’nde içki yarışması düzenlediklerini hiç düşündünüz mü?

Dünyadaki sel, deprem, afet, koronavirüs salgını vs. tüm bu felaketlere rağmen insanoğlunun Allah’a isyanda aşırılığına devam etmeyi hala sürdürdüğünü hiç düşündünüz mü?

İnsanoğlunun Allah, din, iman, maneviyat, adalet, dürüstlük, doğruluk, insanlık vs. gibi kavramları hafızasından sildiğini hiç düşündünüz mü?

Büyük kıyametin hızla yaklaştığının emarelerinin çoğalmasına rağmen insanoğlunun hiç de ‘’tın’’lamadığını hiç düşündünüz mü?

Siz adına mikrop deyin, virüs deyin, korona, sars, mers, hanta virüsü, kuş gribi, domuz gribi vs. ne derseniz deyin hiç fark etmez.

Yaa, işte maalesef geldiğimiz nokta bu!

Bu dünyada ‘’kötü’’ adında ne yapıldıysa hep biz insanoğlu yaptık.

Yine bu dünyada ‘’iyi’’ adına ne yapılacaksa biz insanoğlu yapmalıyız.

Bunun için de başımızı iki elimizin arasına koyup bir kez daha ‘’Acaba nerede yanlış yaptık?’’ diye düşünmeliyiz.