“Yüz yıl, iki yüz yıl, üç yüz yıl yaşasa da insan / her ölüm yine de erkendir.”

Harun, bir sevgiydi, bir güzellikti; toplumun, insanlığın bir nabzıydı ve o nabızda atan, kini, düşmanlığı olmayan kocaman, mangal gibi bir yürekti.

Harun bir ışıltı, bir parıltı, dünyanın, insanların gülümseyen yüzüydü.

Harun, baharın yaratıcılığında bir sevinç, bir muştu, bir umut; cıvıl cıvıl, coşkulu derelerde dökülen bir şelale, bir yazı, bir şiir, çizgi çizgi, renk renk bir karikatürdü; hiç durmadan üreten bir beyindi; çok yönlüydü.

Harun ülke sınırlarını aşan dünya insanıydı, evrenseldi. Yaşadığı topluma seslenirken, aslında çağın tüm insanlarına sesleniyordu. Eleştirirken seven, hicvederken kırmadan iğnesini batıran, doğruyu ve güzelliği anlatırken dahi sımsıcak olan insandı…

Son yazısı Taka’da 1 Ocak 2020 tarihli, SEVDAMIZ BORDO MAVİ; aynı köşede ikinci başlık YENİ YILDA SEN… Kendisiydi, okuru, içinde yaşadığı toplumdu, tüm insanlıktı SEN. Sanki öleceğini biliyormuşçasına herkese bir vasiyetiydi:

“Cahile galip gelmeyi hedeflemeyin, başaramazsınız, ama aya gitmek daha olasıdır.” / “Dini konuları iyi bilin. Yoksa her ağzı olandan nasihat alırsınız.” / “Sporu ve siyaseti çılgınca takip etmek zorunda olmadığınızı unutmayın.”

“…klasik eserleri mutlaka okuyun. Okuyun ki, bilgide derinleşin.”

“Hoşgörülü olun.” / “…unutmayın ki, en büyük intikam hoş görmek, ya da kusurluyu affetmektir.” / “Etrafınızda düşman biriktirmeyin. Zira insana bir düşman bile fazladır.”

“Mazlumun, hatta hiç kimsenin(ahını) bedduasını almayın.”

“Herkes sizin için çekilmez ise, ya durduğunuz yerde, ya da sizde bir sorun var demektir.” “Hatalı olduğunuzda mutlaka özür dileyin.” “Özür dileyeni bağışlayın.” “Özür dileme erdemini göstermiş (insan), af dilemeyi hak etmiş demektir.”

“Çocuklarınıza iyi davranın.” “Unutmayın ki, onları siz şekillendirmektesiniz.” “Asla şiddet uygulamayın.” “…şiddet uyguladıklarınız da (yarın) şiddet uygulayan insanlar olacaktır.”

“Çevrenizle selamlaşın. Selamlaşmak samimiyeti geliştirir.”

“Sabırlı olun.” / “Sağlığınızın kıymetini bilin.” / “Sıgara içiyorsanız, biliniz ki, çok ciddi düşmanınız var.” / “Spor yapın. Spor, ruh ve beden sağlığı için olmazsa olmazdır.”

“Dostlarınızın kıymetini bilin. Onlarda kusur aramayın. Onları olduğu gibi kabul ediyorsanız, ancak o zaman dostunuzdurlar.”

“Bunları yapın. …maharetinizle her şeyin güzel olduğunu göreceksiniz.” “Mutlu yıllar.”

Çok zamansız ve çok erken gidişti bu. Bütün güzel insanlar gibi Hikmet Aksoy, Harun Yavruoğlu da tüm güzellikleriyle, güzel atlara binip en verimli çağlarında bu dünyadan ayrıldılar. Yolunuz açık olsun, dost ve güzel insanlar… Işıklar içinde kalın.