Önce büyükşehir bünyesinde buldu kendini Tonya, bütün köylülüğüyle. Her şeyimiz büyükşehir kurallarına uygun olarak yapılıyor devlet dairelerinde. Ancak şehirleşme adına hâlâ kablumbağadan daha yavaşız.

Tonya’da birincil sorun otopark. Şimdilik araçlara bir park yeri gösterildi ancak araç sahiplerinin çoğu yine ana ve ara yol kenarlarında park etmeyi seçiyor. Bunun önüne geçmek sanırım öncelikle trafik polislerinin görevidir. Park yasağı olması gereken yerler emniyet ve belediye tarafından belirlenmeli ve denetlenerek yanlış park edenlere trafik cezası uygulanmalıdır.

Tonya için bir diğer sorun da zahire ve nalburiye dükkanlarının depolarının anayollar üzerinde olmasıdır. Toptan malzeme geldiğini kocaman araçlar, tırlar anayollar üzerindeki depolara yanaşıp mal boşaltıyorlar. Böylece saatlerce araç ve yaya trafiğine engel oluyorlar.

Sadece bir kentin adını “büyükşehir” olarak değiştirmek, o kenti büyükşehir yapmaz. Düşünün bir kere İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde ve Ankara’da Sakarya Caddesi’nde böyle bir durum yaşansa halkın tepkisi ne olurdu? Ne yapılabilir? Bu tür esnafların depolarının kent merkezinin ve anayolların dışına taşınmasını sağlamak çözümdür. Bu belediyenin görevi. Zabıtanın görevi sadece cumartesi günü sergi açanlardan işgaliye parası toplamak değil. Emniyetle işbirliği yaparak bu uygunsuz duruma el koymak da yetkililerimizin görevidir.

Yollar, kaldırımlar yapılıyor, güzelleştiriliyor ancak onların uygunsuz ve çirkin biçimde işgal edilerek vatandaşların mağdur olmaması da sağlanmalıdır. Tonya gelir düzeyi düşük olan bir yer; ama çok şükür hemen herkesin özel arabası var. Herkes kendi dükkanı veya evinin önüne park ederse ne olur? Batı ülkelerinde bir binaya ruhsat verilirken garaj zorunluluğu gösterilir. Biz de neden bu uygulanmaz?

Son olarak Tonya’daki özel taksilere değineceğim. Bu araçlara zamanında belli bir ücret karşılığı ruhsat verildi; ama uzun bir süre durak gösterilmedi. Şimdi cami yanında bir durak gösterildi ama sırada olmayan araçlar, yine otopark yerine kent merkezindeki anayol veya arayollara park ediyorlar.

Konuştuğumuzda bu sorunlara herkesin katıldığına tanık oluyorum fakat bunu dillendirmenin bana düştüğünü düşünerek görüşlerimi halkımızla ve yetkililerle paylaşmak istedim. Daha güzel ve daha uygar bir Tonya için herkesi görev ve sorumluluğa davet ediyorum.