İlçemiz ve bölgemizdeki fındık üreticileri, her zaman olduğu gibi, bu yıl da fındıklarını kurutmak için harmana indirdi. Bu yıl, fındık rekoltesi (toplam üretim miktarı) çok düşük… Üreticilerin aklı, hiç şüphesiz fındık fiyatlarında… “Bu yıl, fındığın kilosu kaç lira olacak ?” sorusunda…

2016 fındık sezonunda, rekoltenin az olduğunu gören üreticilerimiz, fındık fiyatının epeyce yüksek olmasını istiyor… Beklentiler, fındığın bu yıl, en az 17 lira olması yönünde… Geçen yıl, yüksek rekolte curcunasında, fındığını 13-14 TL’den satamayan ve giderek 8 TL’ye kadar düşen fiyatlar yüzünden, üreticilerin ürünleri, ellerinde kaldı. Ambarlarda bekleyen ve gittikçe hafifleyen eski fındık, bu yılın fiyatlarına göre satışa hazırlanmakta… Geçen yıl, 15 liraya kadar yükselen fındık fiyatı, daha sonra, hızlı bir düşüşe geçmişti. Üreticilerin büyük bir kısmı, fındığını satamamıştı. Umarız, bu yıl, fındık üreticilerimiz, tüm ürünlerini, bekledikleri fiyattan satarlar.

Fındık üreticilerimiz, ne yazık ki, kapitalist sistemin insafına terk edilmiş durumda. Bilindiği gibi, dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini sağlayan Türkiye, fındığını, İtalyan tekeli Ferrero’ya kaptırmış durumda…

Dünyanın en büyük çikolata ürünleri üreten firmalarından biri, İtalyanların ünlü Ferrero firmasıdır. Firma, ürettiği çikolata ve şekerlemelerde fındık kullanıyor. Dünya markası Ferrero, çikolatada kullandığı fındığın bir bölümünü Türkiye’den satın alıyor. Türkiye’de tesisleri de var, üretim yapıyor. Firma, Türkiye’nin ürettiği fındığın,  yaklaşık, üçte birini alıyor… Dolayısıyla, fındık piyasasını ve fiyatını büyük ölçüde o firma belirliyor.

Türkiye’de ilk kez 2016’da fındık fiyatı, dünya fındık tekeli firması Ferrero’nun Türk pazarına büyük ölçüde egemen olduğu koşullarda belirlenecek…

Geçen yıl, 2015’te, Türk gıda devi Oltan Gıda’yı satın alarak, dünyada ve Avrupa’daki rakiplerine çalım atan Ferrero firması, şimdi Türk fındık üreticilerini, kendi istediği düzene sokmak istiyor.

Türk fındığının üçte birini alan bir yabancı firma, Türkiye’de fındık fiyatını belirleyebilir mi?

Firma, ürettiği ürünlerde ham madde olarak, fındık kullandığına göre, Türkiye’den veya dünyanın bir başka ülkesinden alım yapacak. Fındık fiyatı, dünyada üç aşağı beş yukarı aynı! Burada devreye dünyadaki üretim miktarı giriyor… Üretim fazla olunca, fiyat da otomatik olarak düşüyor. Az olunca da artıyor!

Tarım ürünlerinde, devlet desteği mutlaka olmalıdır. Başka bir ifadeyle devlet veya kooperatifler, alım yapmadıktan sonra, fiyatlar genelde üretim miktarı ve piyasa koşullarına göre oluşmaktadır... Bu koşullar, ne yazık ki, çok zor durumda olan üreticilerimizin aleyhine işlemektedir… Unutmamalı ki, sosyal hukuk devletinin temel görevi, üreticilerini korumak ve onları piyasa tekellerine ezdirmemektir… Umarız devlet, üzerine düşen bu sosyal sorumluluğu layıkıyla yerine getirir.