Ülke ve dünya gündemi belli: Corona virüs (Covid-19) tehlikesine karşı alınan alınacak önlemler… 

Dünya ülkelerinde, Türkiye genelinde, Trabzon ili ve ilçemiz Tonya özelinde söz konusu salgınla ilgili haberleri, gelişmeleri, yazılı ve görsel medyadan sürekli izliyoruz… Tonyahaber konuyla ilgili olarak 17 Mart 2020’de şöyle bir haber yayınlamıştı…”Tonya’da Kahvehaneler, çay ocakları, Cafeler açılmadı… Tonya’da erkeklerin büyük bir çoğunluğunun vakit geçirdiği kahvehaneler kapatılınca vatandaşlar sokakta kaldı. Kahvehanelere giremeyen vatandaşlar, “Sokakta kaldık. Biz, kahvelere alışığız. Hava soğuk, bir yandan kar yağıyor. Oturacak yerimiz yok. Ama bir taraftan da sağlık konusu var. Alışacağız herhalde.” şeklinde konuştular.” Anlaşılan şu ki, tüm ekonomik ve toplumsal sorunlarla birlikte, Tonya’da yaşanan ve yaşanacak Corona kâbusu; halkımızın günlük yaşantısını, çok olumsuz yönde etkilemektedir… Umarız, bu olumsuz yaşam koşulları, en kısa sürede normale döner ve insanlarımız rahat bir nefes alır.

Devletin yetkili organlarını temsilen İçişleri BakanlığıCorona virüsü (Kovid-19) salgını nedeniyle,22 Mart 2020 itibariyle, Türkiye genelinde 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların, ikametlerinden dışarı çıkmalarının, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmalarının sınırlandırıldığını duyurmuştu. Ancak, pek çok ilde vatandaşlar bu yasağa uyarken, bazı il ve ilçelerde, yasağa aykırı hareket eden vatandaşlar olmuş… Onlar hakkında, 392 TL para cezası uygulanmış… Getirilen yasaklar ve alınan önlemler, her geçen gün artıyor... Görünen şu ki, Corona ile mücadelenin düşmanı ‘bana bir şey olmaz’ sendromu!... Bu tür insanlar, hastalıkla mücadelede, sıkıntılar yaratırken, ne yazık ki, hem kendi sağlıklarını hem de toplumun sağlığını tehlikeye atmaktadırlar.

2019’un Aralık ayında Çin’de ortaya çıktıktan sonra, İtalya ve İran başta olmak üzere, birçok ülkede panik yaratan corona virüsünden “ölüm ve vaka sayısı” hızla katlanarak artıyor… Her ülke, kendi çapında önlemler alırken, duyarlı devlet yetkilileri, bir an olsun, olayın ciddiyetini unutmamaktadırlar… Bu yazıyı yazarken (22 Mart 2020) aldığım en son haber: ”Merkel Karantinada”… Almanya Başbakanı Merkel'in; 20 Mayıs günü doktora gidip aşı vurulduğunu, aşı vuran doktorun “corona virüs” test sonuçlarının pozitif çıkması nedeni ile kendisini karantinaya aldığını açıkladı. Merkel,  o gün yaptığı basın toplantısının ardından hükümet işlerini, evden yürütmeye devam edeceğini, sokakta, ikiden fazla kişinin gezmesinin kısıtlandığını bildirdi… Bu haber, sıradan yurttaşların değil, devlet yetkililerin de, bilimsel bilgiler ışığında, ne kadar sorumlu olması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır.

Gelinen bu süreçte, ülkemiz için aciliyet bakımından iki büyük sorun sinyal vermektedir: Birincisi, işsizlik… İkincisi corona virüsünün kalabalıkta hızla yayılma riski nedeniyle, cezaevleri… Türkiye cezaevlerinde, yaklaşık 300 bin kişi, vardiya usulü ve kucak kucağa yatmaktadır. Yapılması gereken, Yeni İnfaz Sistemi kanun teklifinin, Meclisteki milletvekillerinin çoğunluk mutabakatıyla acilen yasalaşması ve yürürlüğe girmesi… Cezaevlerinin büyük ölçüde boşaltılması… Aksi takdirde, cezaevlerinde yayılıp, tüm toplumu saracak o büyük salgının önüne geçmek, mümkün olmayacaktır… Devlet yetkililerinin ve toplumsal muhalefetin acilen harekete geçmesi gerekmektedir. Bu düşüncelerle, başta sağlık çalışanları olmak üzere, tüm halkımıza, corona virüsü ile mücadelede başarılar, sağlık ve esenlikler diliyorum..