ARKADAŞIM  CAHİL

   Cahilin, cahiliyetin anlamını bilmeyen insanlarımız var. Öncelikle cahil nedir, kime cahil diyoruz, doğru bildiğimiz yanlışlar nelermiş, at gözlüklerimizi çıkartıp bunu ele alalım.

   Cahil, herhangi bir ya da birkaç konuda bilgisi olmayan ya da bilgi eksiği olan kişidir. Yani bilinenin aksidir. Okuma yazma bilmeyen, köydeki yaşlılar değildir cahil. Aslında hepimiz cahiliz, hatta buna çok okuyorum, araştırıyorum diyen kişiler de dahildir. Kişi bir veya birkaç konu üzerine araştırma yapar, okur, dolayısıyla her şeyi tam anlamıyla bilemez bu nedenle cahil olduğumuz konular vardır.

    Öncelikle cahilin tam anlamını bilmemek ve cahil olduğumuzu kabul etmemek en büyük hatalarımız arasında yer  alır. Hiçbir kişi dini, siyaseti, devrimi, laikliği, bilimi ve sanatı, psikolojiyi, tıbbı aynı anda bilemez; bildiğini iddia etse de, değil bir konuda, nerdeyse tüm konularda büyük bir eksikliği ve bilgi yanlışlığı vardır. Bırakın kendinizi büyük görmeyi olduğunuz gibi olun… Çok bilen değil, doğru bilen değerli ve önemlidir. Tek bir konuda net olun eksiksiz bilgiye sahip olun, o konuda uzmanlaşın, bırakın da bilmediğiniz konular olsun; cahillik o kadar da kötü bir şey değil, fakat kör cahil olmayın.

     Kör cahil, okuyup, araştırıp doğruyu göremeyen, bilgiyi yakalayamayan, gözü ve beyni kapalı insandır. Bu kişi hiçbir şeyi bilmez, bilemez, okudum, araştırdım demek için okur ve araştırır. Öğrenmek için okuyup , araştırmak gerekir.

     Kişi olarak cahile hep değindik peki genç nesil olarak, ülke olarak ne kadar cahiliz, hangi konularda cahiliz?

     Genç nesil, sohbet arasında genelde susup dinlerim kişilerin yanlışlarını yakalamak için değil, kendi yanlışlarımı ve eksiklilerimi görmek için, hiç tanımadığım insanları dahi gözlemlerim, kişiler arası davranışlar ve kendilerine olan davranışları… Önce kendi yanlışlarımı düzeltmeliyim çünkü, objektif olmak gerek. Cahil olduğumuz konuları öncelikle belirlemeliyiz, cahilliği yok edemeyiz ama aza indirebiliriz. Gençlik için üzülüyorum, kendim için üzülüyorum. Cahil olduğu konuyu kabullenmeyen kişiler tanıdım, üniversitede okumak cahil olmamak anlamına gelmiyor güzel kardeşim. Temennim bari okuduğun bölümde cahil olma! Çok yüklenmek istemiyorum, cahil olduğunu kabullenmeyen kişi at gözlüğünü takmış, beyni olmayan, ufku kapalı kişidir. Değil şunları şunları bilmek gençlik için önemli demek okunan uzmanlaşmak istenen konuda cahil olmayacağınızı düşünmekten başka çarem yok galiba… Milleti, vatanı ayakta tutacak, “dalgalan şafaklar gibi ey nazlı hilal!” diyecek bu gençlik, genç olarak çok yükümüz var, sorumluluğumuz var yapamam demeyin verdiğimiz onca şehidi öksüz yavruyu düşünün!...

     Ülke cahilliğimiz neler peki… Bilimde, sanatta, eğitimde, dinde, siyasette … ve çok daha konuda cahiliz. Dini ve siyasetti bilsek laikliğe karşı olmayız, güzel milletim, halkım din, peygamber, Allah tektir. Siyasete ya da başka bir konuya asla alet edilemez, bizim en önemli manevi değerlerimizdir.

    Lütfen at gölüklerini çıkartarak okuyun, araştırın, objektif olun, cahil olduğunuz konuyu cahil olduğunuzu kabullenerek yok edebilirsiniz.