31 MART 2024

Malum gündemimiz seçim. Yerel seçimler. Bu kadar seçim tecrübesi olan bir toplumuz ama bir o kadar da seçim acemisiyiz. Hiçbir konuda ders çıkarmayıp, hep aynı çalışmaları yapıyoruz. Yerel seçimler yaklaştığında yaptığımız tek değişim belediye Başkan adaylarını değiştirmek oluyor. Ama seçim öncesi çalışmalar hep aynı kalıyor.

Neden belediye başkan adayı beş yıl önceden belirlenmiyor ve ona göre çalışmalar yapılmıyor?

Neden ev ziyaretleri veya hasta ziyaretleri beş yıl önceden yapılmaya başlanmıyor ve devamlı hale getirilmiyor?

KADIN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

1954'ten bu yana kadın belediye Başkan adayımız olmadı oysa ki çok ayıp...

En zor günlerde peştemalı Amazonlar diye onları en ön saflara yerleştirmesini biliyoruz.

Ahırındaki ineğiyle çocuklarını nasıl okuttuğuyla övünüyoruz ama içlerinden birini belediye başkan adayı yapamıyoruz.

Düşündürücü!!!

Ahır deyince akla ilk gelen fabrika oluyor. İki günde bir üretim yapan fabrika neyse konumuz o değil. Tonya tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bir ilçe. Hayvancılığa dair zamanında çalışmalar yapılıp bir kooperatif açıldı. Şimdi tarıma yönelik bir çalışma yapılması gerekir. Birçok tarım ürünü yetişiyor. Başta "Mısır". Fabrikaya ek bir kol kurulup "Tonya Mısırözü Yağı" üretilemez mi? Halk ektiği mısırın parasını alarak bir gelir kaynağı yaratır kendine en azından.

TURİZM CEHENNEMİ TONYA

Son yıllarda sosyal medyanın sayesinde Tonya turizmcilerin uğrak mekanlarından birisi haline geldi. İnsanlar kuş seslerini, derelerin, yaprakların, rüzgarın sesini dinlemek için geliyorlar; geliyorlar da ne görüyor ne duyuyorlar? Araba sesleri, her tarafa kurulmuş hoparlörler ve onlardan çıkan yüksek müzik sesleri. Doğanın sesi duyulmuyor. Çevre kirliliğinin yanına bir de ses kirliliği katmış oluyoruz. Şehirden kaçıp yaylalara geliyorlar, bir de bakıyorlar yaylalar da şehir olmuş. Doğal hiçbir şey yok!!!

Ne yaparsak yapalım illa bir şeyini bozmak üzere yapıyoruz. Fol deresi üzerine yapılan yol. Yapanların eline koluna sağlık güzel olmuş. Ama hani doğa bozulmayacaktı. Hani her şey doğaya uygun yapılacaktı. Şelalenin önüne taş toprakla kapamak ne? Şelale gölete çevrildi. Bırakın doğal akışında aksın…