24 Haziran’a giden yolda,Türkiye tarihinin en önemli seçiminin arifesindeyiz. Milletvekili aday listeleri kesinleşen siyasi partilerin lider kadroları ve örgütleri, seçimlere müthiş şekilde asılıyor… Bu yazıyı, 24 Mayısta hazırladım. 24 Haziran seçimleri ve sonrasında, ülkemizde ne gibi gelişmeler olacağını, hiç kimse  tam olarak bilemez, ancak tahmin yürütebiliriz.

İki tür seçimin sonuçları, nasıl olacak? Parlamento için milletvekili seçiminde ağırlık, Cumhur İttifakı’ndan yana mı olacak? Millet İttifakı’ndan yana mı?

Cumhurbaşkanlığı seçimi, ilk turda sonuçlanabilir mi? Sonuçlanmazsa, 8 Temmuz’da yapılacak  ikinci tura hangi adaylar kalacak? Erdoğan; birinci turda seçilemezse, ikinci tura elbette ki daha fazla asılacak…Millet İttifakı’nın adaylarından herhangi birisinin ilk turda seçilme şansı gözükmüyor…Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adaylarından Muharrem İnce mi yoksa Meral Akşener mi ikinci tura kalacak? Burada  dikkatimi çeken bir tahminden söz edeceğim.

CHP Grup  Başkanvekili ve İstanbul milletvekili  Engin Altay; 23 Mayıs’ta, gazeteci Fatih Altaylı’nın sorusunu  cevaplamış…24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleriyle ilgili tahminde bulunmuş. CHP'nin adayı Muharrem İnce'nin ilk turda seçilemeyeceğini söylemiş… CHP örgütlerinin  tahminine göre Muharrem İnce, 2.tura kalacak ve gerekli oy desteğini sağlayarak 8 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanı seçilecek.

    “Engin Altay, Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programında, 24 Haziran seçimlerinde hangi adayın ne kadar oy alacağı konusunda tahminde bulundu. CHP’li Altay, "Parlamento için oy tahmininiz nedir? Ne kadar oy alır, Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ve HDP?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Öngörüm var. Cumhur İttifakı %42, Millet İttifakı %44, diğer partilere bir miktar oy gider. HDP'nin yüzde 12-13 oy alacağını düşünüyorum. Şimdi bugün bunu görüyorum."

    Altaylı'nın "İlk turda Sayın İnce ne alır? Sayın Erdoğan ne alır?" sorusuna Altay, Yüzde 32, ilk turda Sayın İnce alır, %18 Akşener alır, %13 Demirtaş alır, %3 de Temel Bey alır. Ne etti orası 66" yanıtını verdi.

Fatih Altaylı'nın Erdoğan'ın oy oranına yönelik '34 mü alıyor' ifadesine Altay, "Malesef öyle çıkıyor. Maalesef üzgünüm ama öyle çıkıyor. " ifadelerini kullandı.”  Tüm bu tahminlere rağmen, Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turda kazanmak için, ne gerekiyorsa yapacak…

    Başka bir haber ve tahmin şöyle: “ANKA Haber Ajansı: Erdoğan'ın önüne giden bir raporda "İYİ Parti, MHP’den yüzde 70 oy alıyor. Anketlere göre, MHP’den İYİ Parti’ye büyük oranda kayma var. Barajı aşma ihtimali yüksek… HDP ve İYİ Parti barajı aşarsa AKP, 220 ile 240 arasında milletvekili çıkarabiliyor. Muhalefet partilerinin toplam milletvekili sayıları 340’ın üzerinde görülüyor" tespitleri yer aldı. AKP’nin Meclis’te sandalye sayısı düşerse “C” Planı devreye girecek. Erdoğan’ın, çok ihtimal vermese de en son planı yeniden seçime gitmek.”

    24 Haziran’a yaklaştıkça, halkın heyecanı daha fazla artacak. Ülkemizdeki ekonomik ve sosyal gelişmeler, seçim sonuçlarını etkilemede büyük rol oynayacak... Döviz kurlarının yükselip alçalmasına göre, toplumsal ortam ve seçmen tercihleri etkilenecek. Cumhurbaşkanı adaylarının ve parti liderlerinin alanlarda yaptıkları, yapacakları konuşmalara, gösterecekleri performansa göre seçim sonuçları belirlenecek. Mevcut medyanın propaganda faaliyetlerini yansıtma, demokratik seçim ilkelerine uyup uymama durumuna göre oy oranları şekillenecek. Bakalım, hangi etken, hangi tahmin, ne kadar tutacak?

    Tahminler, etkenler, sonuçlar, nasıl çıkarsa çıksın, önemli olan, halkımızın ekonomik ve sosyal bakımdan daha huzurlu, daha mutlu yaşayacağı demokratik parlamenter sistemin kazanmasıdır.