TONYAHABER - TÜRKİYE ORTAÇAĞ KARANLIĞINA SÜRÜKLENİYOR -EKDA - 7 (*)
  Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

  TÜRKİYE ORTAÇAĞ KARANLIĞINA SÜRÜKLENİYOR -EKDA - 7 (*)

  Bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder. İBN-İ SİNA
  06.12.2012 / 00:00


  Konuya bir islam bilgini olan İbn-i Sina'nın sözü girdik. Bir islam bilim adamının da çok çarpıcı bir belirlemesiyle  sürdüreceğim. İşte Pakistanlı Fizikçi Muhammet Abdüsselam'ın belirlemesi.

  "Bu gezegen üzerinde gelmiş geçmiş uygarlıklar arasında, bilimin islam ülkelerinde en zayıf olduğu konusunda günümüzde herhangi bir tereddüt yoktur. İçinde bulunduğumuz çağda, bir toplumun onurlu bir şekilde ayakta durması doğrudan doğruya onun bilim ve teknolojideki gücüne dayandığına göre, bu zayıflığın tehlikeleri ne kadar vurgulansa azdır."

                              ***                       ***                       ***

  Türk Atasözü: "Ağaç yaş iken eğilir." Bu eğme sürecine bakalım.


  Atatürk ve devrimler eğitimden, yönetmeliklerden bir bir çıkarılıyor. Yapmayı düşündükleri Anayasa'dan ve kanunlardan da çıkarma çalışmaları sürüyor. Şimdilerde Devrim Yasaları kâğıt üzerinde bırakıldı; uygulanmıyor.

                     ***                       ***                       ***

  Yapmayı tasarladıkları Anayasa'ya, "Başkanlık'ı  yerleştirmek ve "değiştirilemez"  hükmünü kaldırmaya çalışılıyorlar. Bunun gerçekleştirilmesiyle laik cumhuriyetin yok edilmesinin hukuksal alt yapısı tamamlanmış olacaktır.

                              ***                       ***                       ***

  Eğitim, kul-ümmet yetiştirme sürecine sokuldu. Bu süreçte olan Osmanlı İmparatorluğu yıkıldı. Bu süreçte olan islam ülkelerinin hiçbirinde demokrattık yönetim yoktur. Bu süreçte olan islam ülkeleri gelişmemiş, çağdaşlaşmamış ve Emperyalizm'e bağımlı ve onun işbirlikçisi olmuşlardır. Bu süreçte olan islam ülkelerinde Arap Baharı başarısız olmakla kalmamış, yaşandığı ülkelerde Emperyalizme bağımlılığı pekiştirmiştir. Emperyalizm islam ülkelerindeki iç dinamikleri -bu iç dinamikler istediği biçimde değilse oluşturarak- iç savaşlar çıkartarak aynı ülkenin halkını birbirine kırdırmaktadır.

           ***                       ***                       ***

  Gericilik en çok sınıf ve yurttaşlık bilinçlerinden çekinir. Bu nedenlerle sınıf bilincinin gelişmesini önlemek için her türlü önlemi almaktadır. Sıra yurttaşlıkta. Yurttaşlık eğitimi de yok edildi. Yurttaşlık eğitimi önce eğitimin içeriğinden (müfredattan) çıkarıldı. Bu bağlamda yurttaşlık kitapları da yok edildi. Giderek okullarda yurttaşlık, yurttaş yetiştirme ve yurttaş haklarından söz edilmez oldu.

                              ***                       ***                       ***

  Kadınların kapatılması süreci eğitimde de uygulamaya konuldu. Okullarda giysilerin serbest bırakıldığına ilişkin Yönetmelik'le öğrenci forması dönemi kapatıldı. Ancak çağdaşlığa yönelik yasaklar; piyasaya, gericiliğe ve kapanmaya yönelik önlemler yönetmeliğe kondu. Örtünme ve kapanma çağdaş bir insan hakkı olan özgürlük değil, özgürlüğün yok edilmesidir. Örtünen ve kapanan kızlarımız toplum yaşamından soyutlanacak evine kapatılacaktır. Piyasaya açılan okulda marka giyen öğrenciler ile giyemeyenler arasına da ayrım gelişecektir. Yine kapalı öğrenciler ile çağdaş giyimli öğrenciler arasında da ayrım gelişecektir. Böylece, toplumumuzda derin ayrım sorunları yaratacaktır.

                     ***                       ***                       ***

  Çağdaş, bilimsel, laik ve demokratik eğitimin yok edilme süreci uygulanıyor. Okullarımızda uygulanan bilimsel, laik ve demokratik eğitim Köy Enstitüleri'nin kapatılması ile oluşan kırılma noktasından başlayan bu uygulama sürüyor ve şimdi en yüksek boyutuna ulaştırıldı.

                              ***                       ***                       ***

  Burada yapılanlarla on yıl içinde, "Dindar - Kindar" nesiller yetiştirerek Cumhuriyet'in 100. yıldönümü (2023) yılına kadar böyle bir nesille girmeyi hedeflemektedirler.

  Kadrolaşmayı, Anayasal, yasal ve yönetmeliksel hedeflerini de
  tamamlama yolundadırlar.

  Parlamentoyu etkisizleştirme, yürütmeyi "başkanlık" ile güçlendirmeyi, tek adam yönetimini sağlamak yolundadırlar.

  Böylece, 2023'de programlarının yasama, yürütme, yargı ve eğitim hedeflerini gerçekleştirmiş olacak ve hayal ettikleri İslam Cumhuriyeti'ni resmen ilan etmeye çalışmaktadırlar. Bu bir karşıdevrim programının adım adım uygulanmasıdır.

                              ***                       ***                       ***

  Yapılanların özü tek tümcededir. Türkiye eğitim yoluyla da Ortaçağ Karanlığı'na sürükleniyor.

  Türk Atasözü: "Ağaç yaş iken eğilir." Eğitimdeki uygulamayı bu atasözümüz çok çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor.

  Not:     (*) EKDA - 7 = Eğitimde Karşıdevrim Anayasası 

  Etiketler:
  Bu yazi toplam 1280 defa okundu
  YORUMLAR
  buket balcı: 
  "dogmatik düşünceleriniz"
  türkiyenin orta çağ karanlığını yaşayan,saplantılı dogmatık düşünceler içinde kalan sizsiniz bence sayın yazar.bütün yazılarınızda kul-ümmet vurgusu,geric islamcı yobaz vurgusu dısında başka bir düşünce dünyanız yok malesef.tabi sizi suçlamıyoruz.sizin de örnek verdiğiniz gibi ağaç yaşken eğilmiş ve köy enstitülerinde ki hafızanıza kazınan tek tip düşünce tek tip insan ve tek partili cumhuriyet ve devrimcilikden başka bişey yok kafanızda.sizi gördükçe köy enstitüleri iyiki kapanmış diyesi geliyor insanın. Kadınların özgürlüğüne gelince bu konuda ahkam kesemezsiniz.soyunmakta sınır yok bu özgürlük kapsamında değerlendiriliyor ancak giyinmek söz konusu olunca YASAK oluyor.özgürlük kapsamına girmiyor bir kadının ne giymek istedigi.şapka devrimi yapıldı bu ülkede bir zamanlar ve insanlara zorla şapka giydirildi,cezalar kesildi.şimdi kim şapka takıyor.?.devrimler dayatmayla olmaz.siz halka zorla başka bir kültürü empoze etmeye çalışırsanız devrimleriniz böyle elinizde patlar.Türk halkı demokrasiyi cumhuriyeti sizden daha cok benimsiyor ve sahip çıkıyor merak etmeyın.siz hala kagıt üzerinde ki devrimlere takılmış kalmıssınız..ee malum ağaç yaşken eğilir..))
  18.12.2012 / 11:00
  AYAZ ÇETİN: 
  "ATASÖZÜ"
  Evet "Ağaç yaş iken eğilir" Buna itirazımız olabilirmi. Hayatımızda düstur edinilecek söz. Ancak yazıyı yazanın fikirleri için söylüyorum. Bu fikir saplantılarının bu yaştan sonra değişmesi imkansız. Atasözü bunu böyle diyor.
  13.12.2012 / 15:59
  Yazarın Diğer Yazıları