Tonya Belediyesi ile Hoşarlı Mahallesi Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 12. Zere Yaylası Karaabdal Şenliği yapıldı. Hoşarlı Mahallesi Zere Yaylası’nda düzenlenen şenliğe Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek verdi.

30 Temmuz’da düzenlenen şenliğe çok sayıda vatandaş katıldı.

Hoşarlı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Karagüzel yaptığı açılış konuşmasında, “Yayla şenlikleri, yaylaya çıkan kişiler arasındaki birlik ve beraberlik duygularını sağlama konusunda önemli görev üstlenirler. Bu şenliği düzenlememizin amacı memleket özlemi çemen vatandaşlarımızın bir arada bulunmasına vesile olmaktır ”dedi.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel de konuşmasında, ““Tereyağının ve horonun memleketi, turizm cenneti Tonya’mızın çok güzel köşesi olan Zere Yayla Şenliği’ne hoş geldiniz. Bu şenliğin birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize ve dayanışmamıza vesile olmasını, bu güzellikleri pekiştirmesini diliyorum. Bu güzellikleri muhafaza edelim, pekiştirelim daha da ileriye götürelim. Hepinizin gösterdiği bu katılıma teşekkür ediyorum. İnşallah nice nice yıllar yaşadığımız müddetçe, çocuklarımız yaşadığı müddetçe geçmişini bilmediğimiz bu Zere Karaabdal Şenliği milletimizin ve halkımızın birlik ve beraberliği içerisinde ebediyete kadar yaşayacaktır.” dedi.

Daha sonra yapılan ağalık yarışmasında Bursa Orhangazi’de işadamı olan Fuat Elbir Zere Yayla Ağası seçildi. Şenliğin yapılmasına katkıda bulunan işadamlarına ve sponsorlara katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Şenlikte Hüseyin Demir, Rahman Durmuş, Cemile Kara, Onay Şahin ve Hamit Çakır gibi sanatçılar da sahne aldı.