19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıldönümü kutlan­dı.

Tonya Hükümet Konağı önünde başlayan tö­rende, İlçe Gençlik ve Spor Hizmetleri Mü­dürlüğü’nün çelengi Atatürk Anıtı’na su­nuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Tonya Kaymakamı Osman Sayılır, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, daire amirleri ve öğrencilerle birlikte, Tonya Anadolu Lisesi bando takımının eşliğinde kortej halinde yürüyerek İlçe Futbol Sahasındaki tören alanına geçildi.

Burada yapılan törende günün anlam ve önemi ile ilgili konuş­ma yapan İlçe Genç­lik ve Spor Hizmetle­ri Müdür vekili Ziya Durmuş, “Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı milli mücadelemiz Türk tarihinde önemli dönüm noktalarından biridir. Tarihi boyunca bağımsız yaşamış olan Türk Milleti’nin yine dünya üzerindeki varlığını hür bağımsız olarak sürdürmesi için buna inanan ve “Türk milletini yine milletin kendi azim ve kararlılığı kurtaracaktır” diyen Mustafa Kemal Atatürk, yediden yetmişe, kuzeylisi güneylisi, doğulusu batılısı, her insanımızı arkasına alarak milli mücadeleyi başlatmış ve tüm yoksulluğa, yokluğa rağmen bu mücadelede Türk Milleti başarı elde etmiştir.” dedi.

Konuşmasında gençlere de seslenen Durmuş, şöyle de­vam etti. “Atatürk, en büyük eserim dediği Cumhuriyet’i Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atasının emanetine Cumhuriyet’e sahip çıkacak, O’nun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Buna yürekten inanıyoruz. Birlik, beraberlik içinde bir birine sevgi ile yaklaşan, iyi eğitim almış, teknolojik kabiliyetlerle donatılmış Türk Genci ülkemizi en iyi şekilde geleceğe taşıyacaktır.”

Öğrencilerin şiir­ler okuduğu törende, Halk Eğitimi Merkezi kursiyerlerinden olu­şan tekvando gösteri­si ilgiyle izlendi.

Ardından Tonya Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ali Kemal Bulut yönetimindeki öğrenci korosu marş ve türkülerden oluşan bir dinleti sundu.

Müzik Öğretmeni Ali Kemal Bulut dinleti öncesi fiziksel engelli öğrencisi Hasan Arslan’ı kucağında taşıması izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Gençlik haftası nedeniyle ilçede dü­zenlenen çeşitli ya­rışmalarda dereceye gi­ren öğrencilere ödülleri verildi.

Program, Tonya Atatürk Çok Programlı Anadolu Lisesi kız horon ekibi ve Tonya Anadolu Lisesi erkek horon ekibinin gösterisi ile son buldu.