Ülke genelinde olduğu gibi Tonya’da da yüz yüze eğitimin ikinci aşaması başladı. 1900’e yakın öğrenci aylar sonra yeniden ders başı yapacak, sınıflarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşacak.

Anaokulu ve birinci sınıflardan sonra, 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar da bugün ders başı yapacak. 

İlçede 1900’e yakın öğrencinin yeniden sınıflarına döneceği yüz yüze eğitim haftanın iki günü sürdürülecek.  

Bu kapsamda sınıf mevcutlarının ikiye bölüneceği öğrenildi. Bir grup öğrenci Pazartesi-Salı günleri diğer grup ise Perşembe-Cuma günleri okula gelecek. Her sıraya bir öğrenci oturacak ve öğrencinin yanı boş kalacak.

Yeni dönemde anaokullarında eğitimin ise 2 günden 5 güne çıkartılacağı ifade edildi.

7 ay sonra yeniden eğitim öğretime başlayan Tonya’da, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Durmuş ile Tonya’nın eğitime hazır olup olmadığını konuştuk.

Mahalle okullarında Karaağaçlı ilk ve ortaokulu, 17 Şubat ilk ve ortaokulu, İskenderli Şehit Kenan Kumaş ilk ve ortaokulunda tüm sınıflar eğitim öğretime başladı. Diğer okullarda da seyreltilmiş şekilde eğitim öğretime başlandığı bildirildi.

Tonyahaber: Koronavirüs nedeniyle okullar Mart ayında tatil edilmişti. Yedi ay sonra okullar yeniden eğitim öğretime açılacak. Tonya’da okullar eğitim öğretime hazır mı?

Ziya Durmuş: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 hastalığı görüldükten sonra okullarda yüz yüze eğitime ara verilmişti. Fakat EBA TV, EBA Uzaktan Eğitim ve diğer platformlar kullanılarak uzaktan eğitim modeli ile sürece devam edilmişti. İçinde bulunduğumuz süreçte ise Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Kurulu ile yaptıkları değerlendirmeler neticesinde kademeli olarak yüz yüze eğitime geçiş sürecinin yürütüleceğini ve Uzaktan Eğitim ile EBA Platformundan yararlanılmaya devam edileceği kararını verdi. Tonya ilçemizde 1 Bağımsız Anaokulu, 5 İlkokul, 6 Ortaokul ve 4 Lisemiz bulunmakta olup İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Pandemi sürecinin başlangıcından beri yaptığımız eğitim çalışmalarıyla, toplantılarla, saha çalışmalarıyla bu süreci en başarılı şekilde nasıl yönetebileceğimizi değerlendirdik. Fiziksel açıdan okullarımızı temizlik malzemeleri, dezenfektan ve aparatları, maske, ateş ölçer, uyarı işaretleri vb. hususlarda eksiksiz hale getirdik. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokollere göre Müdürlüğümüze bağlı okullarımızın tamamı başarılı çalışmalar yürüterek ''Beyaz Bayrak'' ve "Beslenme Dostu Okul" Sertifikalarını almışlardı. Yaşadığımız Pandemi sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında 30.07.2020 tarihinde imzalanan protokol kapsamında Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzuna göre gerekli şartları taşıyan okullara "OKULUM TEMİZ" belgesi verilecek olması nedeniyle tüm okullarımız özverili bir çalışma başlattılar. Bu çalışmaların neticesinde yapılan rehberlik ve denetim faaliyetleri sonucunda ilçemizde bulunan tüm okullar TSE Standartlarını yerine getirerek " OKULUM TEMİZ " Belgesi almaya hak kazandılar. Okullarımızda biosidal ilaçlamalar ve tüm birimlerde detaylı temizlikler yapıldı. Ayrıca İş-Kur kapsamında 21 kişi temizlik işleri için 10 kişi ise güvenlik görevlisi olarak okullarımıza görevlendirildi. Bu anlamda tüm velilerimiz, öğrencilerimiz ve diğer paydaşlarımız müsterih olsun ki hijyen, sosyal mesafe ve fiziksel yeterlilik anlamında okullarımız eğitim-öğretime hazırdır. Unutulmamalı ki okullarımız çocuklarımızla kucaklaştığında en güzel iklimini yaşamaktadır.

Tonyahaber: Taşımalı eğitim-öğretim gören öğrencileri taşıyacak servis araçlarında pandemi nedeniyle nasıl önlemler alınacak?

Ziya Durmuş: İlçemizde Temel Eğitim Okulları ve Ortaöğretim öğrencilerinin taşıma işleri tamamen planlanmış olup, taşıma güzergâhlarında hangi aracın- hangi şoförün çalışacağı ve taşınan öğrencinin hangi araca bineceği belirlenmiş olup tüm okullara, öğrencilere ve servis şoförlerine bildirilmiştir. Araçlarda öğrencilerin yeri sabit olacak şekilde oturma düzeni sağlanacak olup konuyla ilgili gelen resmi yazılar uyarınca alınacak tedbirler bildirilmiştir. Araçlarda dezenfektan kullanımı, maskenin takılı olması gerekli havalandırmanın doğal yollarla sağlanması ve öğrencilerin ateş ölçümlerinin yapılması gibi süreçler yürütülerek taşımalı eğitim süreci gerçekleştirilmektedir.

Tonyahaber: Sınıf mevcudu kalabalık olan şubelerde, öğrenciler sınıflara nasıl dağıtılacak? Bu kapsamda okulların derslik ve öğretmen sayısı yeterli olacak mı?

Ziya Durmuş: İlçemiz sınıf bazında öğrenci sayısı anlamında şanslı ilçelerden birisidir. Çünkü şubelerimizde öğrenci sayısı olarak kalabalık şubemiz yok denilecek kadar az durumda. Kalabalık diyebileceğimiz şubelerde bile öğrenci sayımız 20-22 civarlarındadır. Bakanlığımız kalabalık sınıfların bölünmesi durumunda ihtiyaç duyulabilecek derslik sayıları ile ilgili çalışma yapmış olup Tonya ilçemizde yaptığımız çalışmada ilave derslik ihtiyacımız bulunmamaktadır. Bu anlamda okullarımızda halihazırda bulunan mevcut dersliklerimiz ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Öğretmen sayısı olarak değerlendirme yaptığımızda son dönemde yapılan tayinler ve öğretmen atamaları neticesinde ilçemize çok sayıda öğretmen gelmiş olup kapasitemiz çok iyi durumdadır. Bakanlığımız pandemi döneminde gerçekleştirilen eğitimde pek çok farklı parametreye dikkat etmektedir. Bu anlamda farklı günlere yayılarak yapılacak eğitimde öğretmen sayısı anlamında kapasitemiz iyi durumda olup ihtiyaç olması durumunda ivedilikle görevlendirme işlemleri yapılarak eğitim öğretim sürecine devam edilecektir.

Tonyahaber: İlçede görev yapan, öğretmen ve yöneticilerden bazıları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Başarı Belgesi” ile ödüllendirildi ve bu konuda kamuoyunda olumlu ve olumsuz bazı eleştiriler oldu. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Ziya Durmuş: Milli Eğitim Bakanlığında ödüllendirmeler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ve Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönergeye göre yapılmaktadır. Başarı Belgesi verilmesindeki kriterler arasında da emsallerine göre başarılı çalışmalar yapmak, kamusal fayda sağlamak ve hizmet kalitesini artırmak gibi şartlar bulunmaktadır. Ödüllendirmeler ile ilgili hususlarda, yapılan çalışmalar değerlendirilerek bu çalışmalar neticesinde elde edilen ürün, verim, başarı gibi kıstaslar göz önüne alınıp mevzuata göre ödüllendirme yapılmaktadır. Bu konuda alanlarında yapmış oldukları çalışmalarla fark yaratan öğretmenler Bakanlık, Valilik ve Kaymakamlık tarafından yönerge doğrultusunda ödüllendirilmektedir. Bu ödüllendirme sürecinde objektif değerlendirmeler yapılmakta olup hiçbir STK veya farklı unsur dikkate alınmaksızın personelimiz motive edilmek amacıyla taltif edilmektedir.

Tonyahaber: Tonya’da, bütün okulların (16 okulun) “okulum temiz” belgesi alması kamuoyunda çok ses getirdi. Konu hakkında olumlu olumsuz eleştiriler yapıldı. Bize, Tonya’da bütün okullar aynı anda “okulum temiz” belgesini nasıl aldı, anlatır mısınız?

Ziya Durmuş: Tonya ilçemizde 1 Bağımsız Anaokulu, 5 İlkokul, 6 Ortaokul ve 4 Lisemiz bulunup bu okullarımızın tamamının “Okulum Temiz” belgesini almalarından dolayı öncelikle bu süreçte emeği olan herkesi kutluyorum. Pandemi sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan protokol kapsamında Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu ve 30.07.2020 tarihli ve 10075132 sayılı Bakanlık Makam Onayı ile ‘OKULUM TEMİZ’ belgelendirme programı yürürlüğe alınmıştır. Sene başı müdürler kurulu toplantısında ilçemizde bu hususta Kaymakam Beyin beklentisinin tüm okullarımızın bu belgeyi almaları olduğu konuşularak planlama yapıldı. Bu çalışma için müdürlüğümüzde bir ekip kurularak bu sürece öncülük edilmesi sağlandı ve Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Orhan KARAPINAR ile süreç sürekli istişare edildi.   İlçemizdeki okullarda Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzuna göre pek çok işi fiziksel anlamda okullarımızda tamamlamıştık. Okullarımızda her birime ve bina girişlerine dezenfektanlar, tüm birimlere ve sınıflara pedallı çöp kovaları, uyarıcı ve bilgilendirici afiş-görseller, bilgilendirme panoları, her kata atık maske ve eldiven toplama kutuları, izolasyon odaları gibi pek çok çalışmalar gerçekleştirildi. Fiziksel anlamda bazı ilaveler yapılarak ve dokümantasyon süreci güzel bir şekilde planlanarak okullarımız başvurularını tamamladılar. Ardından denetim ekiplerince tüm okullarımız 3 hafta boyunca kılavuz kriterleri doğrultusunda değerlendirildi ve varsa tespit edilen tüm eksiklikler tamamlandı. Aslında ilk olarak Anaokulumuz, Karaağaçlı İlkokulumuz ve 17 Şubat Ortaokulumuz bu belgeyi almaya hak kazandılar. Ardından diğer okullarımızda süreç içerisinde denetimlerini geçirdiler. Tüm okullarımız “OKULUM TEMİZ” belgesini almaya hak kazandığında tüm okullarımıza Sayın Valimiz İsmail USTAOĞLU’nun da katıldığı bir programla belgeleri verildi. Burada bir ekip ruhundan bahsetmek gerekir. İlçemizde tüm ekibimiz daha önce Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesinde olduğu gibi hedef koyduk ve bu belgeyi tüm okullarımız sonuna kadar hak ederek aldılar. Belgelendirme programı ise ilçemizde yapılan çalışmanın öneminin vurgulanması konusunda ulusal ve yerel basında da yer alarak örnek teşkil etmiştir.

Tonyahaber: Ülkemizde olduğu gibi Tonya da pandemiden etkilendi. Bu pandemi sürecinde Tonya’daki eğitim öğretim seviyesini yukarılara çıkarmak için alternatif çalışmalarınız olacak mı?


Ziya Durmuş: Eğitim birden fazla sacayağı olan bir süreçtir. Bu süreç öğrenci, öğretmen, aile, sosyal çevre gibi pek çok bileşenden oluşmaktadır. Pandemi sürecinde tüm bileşenler etkilendi ve bu etkilerin yansımaları olacaktır. Eğitim öğretim sürecinde biz şunu sağlamaya özen gösterdik; tüm öğrencilerimiz ile iletişimde olarak bağlarımızın kopmasını önleyelim. Sınıf rehber öğretmenlerimiz, okul rehber öğretmenlerimiz ve derslere giren tüm öğretmenlerimiz öğrencilerle iletişimi koparmadılar. Sosyal medya grupları, telefon mesaj grupları gibi yerlerde sürekli sürece dair bilgilendirmeler ve yapılacak olan eğitim çalışmaları hakkında paylaşımlarda bulunuldu. Bu süreçte ilçemiz genelinde 8. Sınıflar için LGS, 12. Sınıf ve liseden mezun olan tüm öğrencilerimiz için YKS hazırlığı için 31 Ağustos ta destekleme ve yetiştirme kurslarını başlattık. Hoşarlı, Karaağaçlı, 17 Şubat ve Şehit Kenan Kumaş İlkokulumuz Bakanlığımızın planlamalarına göre yüz yüze eğitime başladılar. Kademeli olarak yüz yüze eğitime geçiş sürecinde hem telafi eğitimlerinde hem de normal müfredat kapsamında Bakanlığımız tarafından bildirilen programları uygulayarak öğrencilerimizin eksik konu ve kazanımlarını tamamlama noktasında eğitim sürecimiz devam etmektedir. Ayrıca normalleşme süreci hızlandıkça okullarımızda öğretim kalitesini artıracak projelerin çoğaltılması ile ilgili süreçler yürütülecek olup Müdürlüğümüz koordinasyonunda başarılı çalışmalarımız devam edecektir.

Tonyahaber: Pek çok öğrencinin bilgisayarı, tableti ve interneti yok. Bu öğrenciler, uzaktan eğitimden yararlanamıyor. Bu çocuklar için internet, tablet ve benzeri materyaller sağlama yönünde bir çabanız var mı?

Ziya Durmuş: EBA Erişimi-İnternet Erişimi-Bilgisayarı-Televizyonu olmayan öğrenciler ile ilgili Bakanlığımızca tespitler yapılması sürecinde İlçemizde öğrenim gören tüm öğrencilerimiz ile okullarımız iletişime geçmiştir. EBA TV de erişim sorunu yaşayan öğrencimiz bulunmamaktadır. Ayrıca tüm okullarımızda EBA Destek Noktaları oluşturulmuş olup internet ya da bilgisayar problemi yaşayan öğrencilerimiz okullarımıza giderek temizlik, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenmiş olan EBA Destek Noktalarını kullanmaktadır. Eğitimde FATİH Projesi kapsamında bazı öğrenci gruplarına tabletler dağıtılmış olup okullarımıza akıllı tahtalar kurulmuştur. Bu anlamda Bakanlığımızca ve bazı kişi ve kurumlarca bilgisayar ya da tableti olmayan öğrenciler hususunda çalışmalar yapılmakta olup süreç devam etmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün giriş katında bulunan Okuma Salonunda bulunan bilgisayarlar ve fotokopi makineleri da öğrencilerimizin hizmetine sunulmuş olup bu alanlardan da faydalanabilmektedirler. İlçemizin bu konuda tüm imkânları öğrencilerimizin ihtiyaçlarını gidermeleri noktasında hazırdır.