Cumhuriyetin kuruluşunun 94. Yıldönümü kutlandı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu ve yaygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir gün sonra Tonya Spor Salonunda kutlama töreni yapıldı.

Spor salonundaki kutlama töreninde öğrenciler Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiirler okudu. Günün anlamı ile ilgili olarak konuşan Kaymakam Vekili Yusuf Akın, “Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir.” dedi.

Kaymakam Vekili Akın şöyle konuştu: “Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş, uygar ülke olma yolunda laik, demokratik Cumhuriyet rejimi ile kat ettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyetin 94 yıllık öyküsü bir başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür. Cumhuriyet başarıları ile haklı bir gurur duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım.”

Kutlama töreninde, okullar arası yarışmalarda başarılı olan öğrencilere ödülleri verildi.

Feride-Ahmet Şener Ortaokulu kız horon ekibinin gösterisinden sonra kutlama töreni tamamlandı.