Trabzon’un Tonya ilçesine bağlı Kalemli Mahallesi Dumanlı küme evleri semtinde oturan yedi kardeşe tabletleri ulaştırıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle okullarda yüz yüze eğitime ara verilmesi ile evden dersleri takip eden çocuklar, Annelerinin cep telefonu ile değişmeli olarak Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) bağlanıyordu.

Kalemli Mahallesi’nde yaşayan Hava(42) ve Beytullah Aydın’ın(44) dokuz çocuğundan yedisi, koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim olanağı sağlayan eba.gov.tr'ye evde tablet ve bilgisayarları olmadığı için bağlanamıyorlardı.

Tonyahaber'in yapmış olduğu haberden sonra yurt içinden ve yurt dışından aileyi pek çok kişi arayarak maddi destek olmak istedi. Genç Trabzonlular Derneği Başkanı Tufan Balekoğlu, yaşları 7 ile 17 arasında değişen Esin, Edanur, Semanur, Emine, Ayşenur, Fatıma ve Abdulkadir adlı çocukların tablet ihtiyaçlarını karşıladı. Yurt dışından arayan Sivaslı bir iş adamını her ay 7 kardeşe burs vereceğini bildirirken, bir çok iş adamının da aileye destek vereceklerini ifade ettiler. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hizmet Dairesi de aile gerekli yardımlarda bulunacaklarını belirttiler.   

Tabletini teslim alan lise ikinci sınıf öğrencisi Edanur Aydın, “Zor dönemimizde yanımızda olan Genç Trabzonlular Derneğine çok teşekkür ederiz. Bize tablet getirdiler. Devletimize, Kaymakamımıza ve okul yöneticilerimize bize yaptıkları desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Tabletlerin teslimi sırasında konuşan dokuz çocuk annesi Hava Aydın şunları söyledi: “Bu işe vesile olan bütün herkese çok teşekkür ediyorum. Bizi çok sevindirdiler, Allah’ım da onları sevindirsin. Genç Trabzonlular Derneğine de çok teşekkür ederim bize bu hediyeleri ulaştırdıkları için.”