Tonyakoop Yönetim Kurulu bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Ali Koç Kültür Merkezi’nde yapılan bilgilendirme toplantısına Tonyakoop Yönetim Kurulu üyeleri, Denetleme Kurulu Üyeleri ve az sayıda ortaklar katıldı.

Bilgilendirme toplantısına ortaklar çok fazla ilgili göstermedi.

Toplantının açış konuşmasına yapan Tonyakoop Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Barutçu “Yönetime seçildiğimiz günden beri epey yol kat ettik. Belirli sıkıntılarla karşılaştık. Sıkıntılarımızın bir kısmını hallettik, bir kısmı devam ediyor.” dedi.

Süt hem az hem kaliteli değil...

Barutçu şöyle devam etti: “Be sadece Tonya kısmından bahsedeceğim. Şu anda çok iyi bir yerdeyiz, iyi gidiyoruz, yeni bir pazarlama ekibini kendi bünyemizde oluşturduk. Malımızı kimsenin eli ile satmıyoruz, araya aracı koymadan malımızı kendimiz satıyoruz. Sizden isteğimiz fabrikamıza kaliteli süt vermenizdir. Fiyatları yukarı çekmemize rağmen kooperatifimize yine kaliteli süt gelmemiştir. Gelmemeye de devam ediyor. Şu anda fabrikamıza gelen süt ortalaması iki buçuğu bile bulmuyor. Bazı mahallelerimizden gelen sütler ikiye bile çıkmıyor. Yem kepek konusunda bazı aksaklıklarımız olmuştur. Onu da net bir şekilde çözdük, bundan sonra yem kepenk konusunda kesinlikle aksama yaşanmayacaktır. Her ay isteyen vatandaş istediği kadar yemini kepeğini alacaktır.”

Yönetim Kurulu Üyesi Cengizhan Cora, “Yönetime seçildiğimizde arkadaşlarımızla birlikte şöyle bir ilke ile yola çıktık, Tonyasüt’ün ismi kesinlikle lekelenmeyecek, çaldırtamayacağız, yemeyeceğiz, yetirmeyeceğiz.” dedi.

Sahip çıkmazsanız şirkete dönüşür...

Cengizhan Cora konuşmasına şöyle devam etti, “Tonyasüt Yönetim Kuruluna seçilince beş yüz lira huzur hakkını hiçbirimiz almadık. Bu zamana kadarda fabrikaya bir kuruş kredi çekmeden görev yaptığımız beş ay boyunca ne işçiye ne sütçüye bir kuruş borcu olmadan bugün karşınıza çıktık. Yönetime geldiğimizde fabrikanın bütün araçları hacizliydi, ürünümüzü alıp Vakfıkebir’e Trabzon’a getirecek bir aracımız dahi yoktu. Pazarlama ekibimizi oluşturduk, bugün biz hem Akçaabat’ta hem de Trabzon’da kendi ekimizle pazarlamamızı yapıyoruz. Biz pazarlamamızı yaparken bir yandan da Tonyasüt’ün marketlerdeki ve raflardaki itibarını düzeldik. Yönetim olarak biz büyük bir mücadeleyi verirken ne yazık ki Tonyalıların desteğini göremedik. Bizim bu şekilde iyi niyetli çalışmalarımızla Tonyasüt bir müddet daha gider, Tonyalılar olarak üreticiler olarak sizler kooperatife sahip çıkmazsanız, bizleri desteklemezseniz ne yazık ki burası eski konumuna geri döner. Kooperatife sahip çıkmadığınız sürece, kooperatif şirkete dönüşür, şirkete dönüştüğü noktada şirket kâr elde etmeye çalışır, kâr elde etmeye çalıştığı noktada hile olur. Ne olur bu kooperatife sahip çıkın!...”

İşçiler bizi tehdit ediyor...

Tonyasüt’te yaşanan işçi sıkıntısına değinen Cora konuşmasını şöyle tamamladı, “İşçiler bizi tehdit ediyor. İki ay üretim yapmadı bu fabrika, biz bu iki ayın parasını almazsak toplu istifa ederiz dediler ve biz bu parayı ödemek zorunda kaldık işçilere. Geldiğimizden beri işçinin maaşını verdik, üreticinin parasını verdik. Ama biz ne işçiden ne de üreticinden destek alabildik. Biz geçmişteki yönetimin hatalarından ders aldık ama işçi ve üretici hatalarından ders alıp fabrikaya sahip çıkmıyor. Fabrikanın bu hale gelmesinde işçiler sebebiyet vermemiştir. İşçi beş ay maaş alamamıştır yarısından çoğu icraya düşmüştür.”

Bir önceki yönetim kurulu üyelerinin mahkemeye verilmesi ve soruşturma aşamasında olan dosyadaki bilirkişi Sayıştay üyelerinin hazırladığı rapora da değinen Cengizhan Cora, rapor hakkında şunları söyledi; “Dosya ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi bu soruşturma safhasıdır. Sizin de bulduğunuz üzere 2018 yılının ikinci ayından sonra, altıncı ayına kadar Tonyasüt bir batma aşamasına geldi. Birçok yöneticisi basına bile demeç vererek, çekilen kredileri ödememek için mal varlıklarını kaçırdıkları söylediler. Bu duruma Tonyalılar sessiz kaldı. İş rayından çıkmaya başladığında, biz üstümüze düşeni yaptık. Fabrikaya gittik ve dedik ki bize vekâletname çıkartın sizi şikâyet edeceğim. Mehmet Yakupoğlu ve Ali Sezgin bana vekâletname çıkarttılar ve bu kişileri şikâyet ettim. Şikâyet dilekçemde de şu husus vardı. Kimsenin ismini zikretmedim, çünkü bu adaletli olmazdı. Elimde iki tane bağımsız denetçi raporu vardı, raporlarda bazı hususlar tespit edilmişti. Kooperatifte yolsuzluğa bulaşanların şüpheli sıfatıyla ifadesi alınması şeklinde dilekçe verdim.

Eski yönetim ibra edilmiştir...

Şikâyet dosyası Ankara’ya gitti ve bu dosya hakkında uzunca bir rapor verildi. Şu an elimizde 48 sayfalık bir rapor var. 48 sayfalık rapor üç Sayıştay denetçisi tarafından bir rapor verilmiş. Bu raporun içeriğinde de hem Hikmet Çiçek’ten, hem de kooperatifin kendi bünyesinde hazırlatılan denetim kurulu raporu tartışılmış, her başlık altında kanaate varılmıştır. Bu sürecin buraya geleceğini biliyordum. Bir infiale sebep vermemesi için bunu söylemedim. Ne yazık ki bu raporda şu husus söylenilmektedir. Her ne kadar da o tarihlerdeki yönetim kurulu şeffaf bir yöneticilik yapmasa da kooperatif tüzüğü ve yönetmeliğine aykırı da davransa, ticaret kanunundaki teamüllere uymasa bile o dönemki, yönetim kurulunun faaliyetlerine denetim kurulu itiraz etmemiştir. Ayrıca yönetim ibra edilmiştir.”

        

Tonyasüt Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Tekin Baki, Tonyasüt’te yaşanan işçi sıkıntısına değindi: “Tonyasüt’te işçi sıkıntısı yaşanıyor. Kooperatifte 28 işçi çalışıyor, alınan süte göre çalışan işçi sayısı çok ama biz buna bir şey yapamıyoruz. 28 işçiye bir maaş vermek var, bir de 16 ya da 18 işçiye maaş vermek var. Şu an işlediğimiz sütün tonu belli çalışan sayısı da belli ben kendileri ile konuştum, onlara ücretsiz izin teklifinde bulundum. İşçilere şunu söyledim, bakın ben size 30 milyar fazladan para ödüyorum. Gelip oradaki durumu görseniz bana hak vereceksiniz. Bu konuyu çözmemiz gerekiyor. Önümüzdeki süreçte ben burayı 10 ay da idare etsem 10 yıl da idare etsem burada bir işçi fazlalığı var. Tabi süt 18-20 ton gelsin o zaman herkes çalışsın, ama şu anki şartlarda işçi fazlalığı var. İşçi saat üçte çarşıda dolanırken vatandaş işçiye tepki göstermiyor. Ama maaşı ödenmedi mi hemen bizi eleştiriyor. Bu zihniyetle Tonyasüt yürümez. Yardımınıza, sütünüze, aklınıza desteğinize muhtacız. Bize bu konuda bir destek verin.” 

Sorun yönetimin değil halkın sorunudur...

Tonyasüt Denetleme Kurulu Başkanı Osman Beşel’de bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Tonyasüt’te sorun, şu andan itibaren kaliteli ve çok miktarda süt temin edilmesi sorunudur. Bugüne kadar çalındı edildi, yenildi gibi bir dedikodu şu anda yoktur. Tonyasüt Yönetim Kurulu’nun hassas çalıştığı konusunu deklere edebiliyorum. Bizler burada fahri bir görev yapıyoruz, kimse buradan beş kuruş almıyor. Eğer bu kooperatif bir daha zor durumda kalırsa, yönetimin sorunu değildir, halkın sorundur. Kimse bundan sonra ne belediye başkanına ne yönetim kuruluna bir mazeret ithamında bulunmasın. Şu anda piyasa oluşturulmuş, iş rayına binmiştir tek bir şeye ihtiyaç var kaliteli süt ve miktaren fazla süt… Süte sahildeki fabrikalardan daha fazla fiyat verilmiş. Artık süt fiyatlarını sahil fabrikaları değil, Tonyasüt olarak belirlemiş oluruz. İşçi sorununda ortaklara verilen mesaj şudur, durumu bilin kooperatifin sahibi sizsiniz siz de yapılan icraatlarda tavrınızı koyun, değerlendirmenizi ona göre yapın. Burada bir eylem yapılırsa, işçi mağduriyetine yol açıldı şeklinde bir beyanınız olmasın.”

Bilgilendirme toplantısına katılan ortaklar da oturdukları yerden konuşmacılara sorular sordu.