Sezonun bitişi ile bir açıklama yapan Tonya Doğanspor Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Cora, dert yandı. Cora, sezonu değerlendirdiği açıklamasında şöyle konuştu:

“Amatör futbolun en üst ligi olan BAL (Bölgesel Amatör Ligi) da bu yıl Tonya’yı Tonya Doğanspor temsil etti.

Güzel bir oluşumdu. İlçemize ayrı bir heyecan kattı. 3.Lige çıkmak için mücadele verildi.

Tonya ismini Futbolda il takımları arasında yayıldı.

Büyük bütçeli (valilik, İl Özel İdaresi, Belediye) desteklediği takımlar ile aynı kulvarda yarıştı. Ve kendi sahamızda bu takımlara kök söktürdü.

Grubunda şampiyon olan Kelkit Belediyespor’a deplasmanda ve kendi evinde yenilmedi. (Kelkit baraj maçlarını geçip 3. lige çıktı.)”

BAŞARIMIZ ÖNEMLİDİR

Tonya Doğanspor’un gelecek yıl da aynı ligde mücadele edeceğini ifade eden Cora, başarılarının azımsanmayacağıanı ifade etti. Cora şunları söyledi:

“Tonya, ligi 4.bitirdi ve statü gereği Amatörden gelen takım ile play-Out karşılaşması yaparak tekrar bal ligine devam edecek. İlk Yılında Ligde kalmak, 47 puan toplamak ve 4. bitirmek büyük başarıdır.

Çünkü;

-Arkamızda valilik yok,

-Belediye başkanı yok,

-Kaymakam yok (manevi var maddi yok),

-İl özel idare vb hiçbir kurum yok.

Buna rağmen;

İnanmış 5-6 yönetici ile beraber Milletvekili Salih Cora’nın da desteği ile beraber bir yola çıkıldı.

Sezon sonunda harcanan 1,5 milyon lira paranın -ki rakiplere göre çok az harcanmıştır- yarısını yönetim kendi cebinden harcamıştır. Şener ailesi ve Tonyalı diğer iş adamları destek vermiştir. Diğer yarısını da Salih Cora’nın destekleri ile bulunmuştur.

GELECEK YIL NE OLACAK?

Bir yıl için bu yönetim fedakarlık yaptı ve futbolda yeni bir heyecan getirdiler. Peki önümüzdeki yıl ne olacak?

Yine bu yönetim Abdullah Hoca, Cem Bektaş, Teyyar lermi, Ahmet Lermi, İlker Cora, Ayhan Öztürk, Ozan Gültepe vb bu kişiler kendi ceplerinden mi harcayacaklar?

Milletvekili Salih Cora yine destek çıkar mı?

Kaymakamlık olaya el atar mı?”

BELEDİYEYE ELEŞTİRİ

Pek çok belediyenin ilçelerindeki takımlara destek sağladığını belirten Cora, şu sözlerle Tonya Belediyesi’ni eleştirdi:

“Belediye bu işin neresinde oldu ve önümüzdeki yıl neresinde olacaktır?

Belediyenin bütçesinden spor için bütçe ayırma zorunluluğu olmasına rağmen ne kadar destekleri olmuştur?

İlçemiz küçük bir ilçe, dolayısı ile de belediyenin bütçesi küçüktür. Fakat bu ligde yarışan takımlara bakıldığı zaman (Kendirli Belediyespr, Sarıkamış Belediyespor, Çayeli Belediyespor, Yakutiye Belediyespor, vb) takımlar belediye destekli bu kulvarlarda yarışıyor.

Örneğin Kendirli Belediyesi bizim Tonya Belediyesinden daha küçük bir belediye ve ilçe olmasına rağmen Kendirli Belediye Başkanı takımlarına yaklaşık 800 bin TL destek verirken Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel Tonya Doğanspor’a ne kadar destek verdi: 0,- TL

Tonya Belediyesi olarak genç takımı minibüs ile Trabzon’a götürüp getirmek bir destek midir ilçe de spora? Bu oyuncuların yemeği kim tarafından karşılanıyor? Belediye Başkanı ve Gençlik Spor İlçe Müdürü sporun neresinde?...”

Gelecek sezon için destek istediklerini ifade eden Zafer Cora,

“Evet BAL ligi zor bir lig. İlçemiz bu arenada Zafer Cora ve yönetimi önderliğinde bir savaş verdi bu yıl. Bu heyecanın devam etmesi için BELEDİYE, KAYMAKAMLIK VE DİĞER MÜLKİ İDARE AMİRleri maddi ve manevi destek vermeliler, aksi halde bu zor ekonomik şartlar altında yukarıda saydığım 3-5 yöneticinin bunun altından kalkma şansı yoktur.” dedi.