CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'in yaylada yıkımlar için ''Yağmacıya karşıyız yaylacıya değil' sözlerine sert sözlerle eleştiren AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora, ''Sürmene'de tapulu araziye yapılan çok katlı bina için 'yeşile saplanan hançer ' diyeceksin ama yaylalardaki bu ranta bu haksız yerleşime dokunmayın diyeceksin'' siyerek eleştirdi. CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör de Cora'nın bu sözlerine, ''Bu yıkımlara AKP’li Milletvekili Salih Cora’nın yayladaki evinden başlanılması gerektiği düşüncesindeyiz.” diyerek tepki gösterdi

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, yayladaki yıkımlara değinerek hükümete seslendi. “Yaylada veya sahilde hiç fark etmez. AKP’nin arkasında durduğu yağmacılardır, bizim sahip çıktığımız yaylacılardır. Bugünlerde yaylalarda yıkım kararları aldığınızda baktığınızda bunun da bir mantığı yok. Niçin yıktıklarıyla, niçin yakmadıkları arasında ayrımı bir türlü anlayamıyoruz.” dedi.

Pekşen, daha önce Meclis’te yasa değişikliğine dikkat çekerek ‘Önümüzdeki dönem en önemli Karadeniz’deki yaşanacak sorunlardan birisi Karadeniz yaylalarını Karadenizlilerin elinden almak projesi olduğu” yönündeki sözlerini hatırlatarak, “O günlerde bize ‘bunlar doğru değildir, bunlar gerçek değildir’ diye saldırıyorlardı. Ama bugün sayın İçişleri Bakanı dahil birçok kişi durumun vahametinin farkında. Şimdi burada Cumhuriyet Halk Partisi’nin tavrı yurttaştan ve yaylacılardan yanadır.” dedi.

Bizim gönlümüzdeki aslan yaylacıdır diyen Pekşen, “O yaylada hayvancılık yapan, yaylada üreten, üretime katkı sağlayan Karadeniz’in kültürünü yaşatan, geleneklerini yaşatan her kim yaylacı varsa biz onun yanındayız, onun kılına zarar gelmesine engel oluruz, göz yummayız. Evini de yapacak, biz de o yayladaki yapacağı yaylacılığa ilişkin her türlü faaliyeti de yasalar çerçevesinde elimizin geldiğince destek olacağız.”

TURGAY GÜNGÖR DE AÇIKLAMA YAPTI

CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör de, ''CHP’nin ve Milletvekilimizin yayla ve yaylacılıkla ilgili sözü açıktır'' diyerek,  Salih Cora’nın yaylada ki çok katlı evini hatırlattı.

Turgay Güngör , “Yayladaki yıkımlarla ilgili AKP’li Milletvekili Salih Cora, ‘Buradaki amacımız doğa katliamı yapan çok katlı binalar, hayvancılık amacı taşımayan yer tutmalar, gasplar, bir başka yerden gelip yaylalardan usulsüz parsel satın alıp orada bina yapan, kaçak otelcilik faaliyetinde bulunanlara karşı bir duruştur. Ne yapalım, isteyen istediği yayladan yer satın alsın, istediği ebatta yapabildiği kadar yüksek katlı bina yapsın, sonra o yörede hayvancılık yapacak yer kalmasın. Bunu mu diyelim?’' dediğini anımsattı ve şöyle konuştu:

CORA’NIN VİLLASINDAN BAŞLANSIN

''Bizler yaylalarda gelenek ve göreneklerini yaşatan yaylacıların, yayla mantığına uygun yapılmış evlerine dokunulmamasından yanayız. Ancak yaylalarda çok katlı, betonarme olarak yapılan yapıların yıkılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca yaylaların bazı kişiler tarafından parsellenerek, parsel parsel satılmasının da, ranta yönelik yapılaşmanın da, yaylaların yaylacıların elinden alınarak ranta yönelik iç ve dış rantçılara kentsel dönüşüm adı altında peşkeş çekilmesine, yağmalanmasına sonuna kadar karşıyız''

Güngör şöyle devam etti: ''Gerek Sayın Milletvekilimiz Haluk Pekşen ve gerekse il örgütümüzün yayla ve yaylacılıkla ilgili görüşü net ve açıktır. Bu yıkımlara da AKP’li Milletvekili Salih Cora’nın yaylada ki evinden başlanılması gerektiğini düşüncesindeyiz. Yasa ve kural tanımayan kaçak villasını yaylada yapan bir milletvekilinin konu ile ilgili söyleyecek hiçbir sözü olamaz.''