Tonya Devlet Hastanesi hizmet binası yeniden yapılacak. Sağlık Bakanlığı’nın yeni bir hastane binasının yapımını 2017 yılı yatırım programına alındığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre Sağlık Bakanlığı’ndan gelen bir heyet Tonya’ya gelerek incelemelerde bulundu. Heyetin, iki seçenek üzerinde görüş bildirdiği öğrenildi. Seçeneklerden biri, 12 dönüm dolayında yeni bir arazi bularak hastane binasının buraya yapılması; ikinci seçenek ise, hastane hizmetlerinin geçici bir binada yürütülmesi, bu arada mevcut binanın yıkılarak yeniden yapılması.

Nasıl olacak?

2000 metrekare zemin üzerine 10 bin metrekare kapalı alanın olacağı yeni binada, 25 nitelikli oda, başka bir ifadeyle 25 yatak kapasitesi bulunacağı bildirildi. Hastane, Toplum sağlığı Hekimliği ve 112 İstasyonu yeni yapılacak binada hizmet verecek.

Arazi konusunda karar verildiği taktirde inşaatı 2017 yılında ihale edileceği ve üç yıl içinde tamamlanacağı öğrenildi.

Herkes katkı vermeli...

Konu ile ilgili görüşlerini açıklayan vatandaşlar, “Hastanemizde verilen hizmetten memnunuz. Zaman zaman hasta çokluğundan yatak kapasitesi yetersiz oluyor. Tonya’nın yeni bir hastane binasına kavuşması için yöneticilerin ve demokratik kitle örgütlerinin, siyasetçilere baskı yaparak işi hızlandırmalı.” dediler.