S.S. Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olağanüstü genel kurulu tartışmalara neden oldu.

Genel Kurulda söz alan ortaklar, konuşmalarında, devlet desteği sözü üzerine yönetimin işbaşına getirildiğini, ancak başarılı olamadıklarını, kooperatifin borcunu 18,5 trilyona çıkardıklarını ifade ettiler.

Haziran 2018’de yönetim kurulu başkanlığına seçildiğini ifade eden Mehmet Yakupoğlu, konuşmasında milletvekilinden, belediye başkanından destek alamadığını ifade ederek sitemde bulundu.

Yakupoğlu konuşmasında şöyle dedi:

“Vekilimiz, aldığımız kredilerin taksitlerini ödemediğimizden dolayı bize darıldı, küstü. Kaymakamlıkta toplantı yaptık. Belediye Başkanımız vardı, işadamlarımız vardı. Destek aradık. Ancak bir destek bulamadık. Vekilimizi üç defa aradım. Onu seçenlerden birisiyim. Daha sonra Tonya’ya geldi. Durumu kendisine anlattım. Bana bir milyon lira verseniz, şu acil ödemeleri yapsam, belki bu işi yürütebilirim dedim. Vekilimizden destek alamadım.”

Yakupoğlu, “Belediye Başkanımızla sık sık bir araya geldim. Biz, Tonya’nın kıymetli yağı için festivaller yapıyoruz dedim. Fabrika çalışmadıktan sonra yağın bir değeri yok, yağımız yok piyasada. Birlik Başkanımız Osman Salih burada. Rize Öz Çay fabrikası bu durumda. Gelmiş milletvekili, on dakikada çözdü sorunu, gitti. Bizim, Tonya’da oturup sohbet edeceğimiz, faydalanacağımız, istişare edeceğimiz bir toplantı da yapamıyoruz. Böyle bir sıkıntımız var. Birbirimize önderlik yapamıyoruz.

Aldığımız 8-10 ton sütle bu iş yürümüyor. Çeklerimiz senetlerimiz piyasada geçmiyor. Tonya’nın senedini gören banka, kaldırıp atıyor, işe girmiyor. İkinci aydan beri senedinizi kıramıyorsunuz. Bu duruma düştük.” şeklinde konuştu.

Genel kurul salonunda bulunan Belediye Başkanı Osman Beşel, hakkındaki iddialara yanıt verdi. Beşel şöyle konuştu:

“Bu salonda misafir olarak bulunuyorum. Bugüne kadar bir toplantıya davet edilip de Tonyasüt’ün meselesini konuşalım diye bir olay zuhur etmedi. Ben tamamen bu işin dışındayım. Sadece sizleri temsilen zaman zaman durumdan vazife çıkararak olaylardan bilgi almaya çalıştım. Bunun dışında belediye başkanı olarak siz de gelin denip de bu meseleyi masaya yatırmadık. Böyle bir şans olmadı, bunu bilgilerinize arz ederim.”

Başkan Beşel, yaptığı açıklamadan sonra salondan ayrıldı.