Tonya’nın Çayıriçi Mahallesi’nden Cengiz Kandil yakaladığı kuşları doğaya saldı.

Tonyalı avcı Cengiz Kandil Çayıriçi Mahallesi’nde avlanırken doğada bulduğu yaralı haldeki iki çulluk kuşunu iyileştirip doğaya saldı.

Tonya ve civarında etkisini sürdüren soğuk havalardan etkilenen ve neden yaralandığı belli olmayan çulluk kuşları, Tonyalı avcı Cengiz Kandil tarafından yakalanıp tedavi edilerek tekrar doğaya salındılar.

Avcılık sporunu her önüne çıkanı öldürmek için değil, zaman zaman da yaşatmak için profesyonelce yaptığını belirten Kandil, “Avcı, doğada gördüğü olaylarda zorda kalan canlılara müdahale etmelidir. Bu olayda da doğada bulduğumuz kuşa yardım ederek ona ikinci bir yaşama şansı verdik.” dedi.

52 yaşındaki Cengiz Kandil, çulluk kuşlarını doğaya salarken yaptığı açıklamda şunları söyledi: “Arkadaşlar şu anda çulluk salımı yapıyoruz. Avcı arkadaşlarımız vurmasınlar ve çulluklar üresinler, onun için doğaya salıyoruz. Biz avcı olarak vurmuyoruz diğer avcı arkadaşlarda vurmasınlar.”

Tonya ve civarında eskiden çok çulluk kuşunun olduğunu belirten Cengiz Kandil bilinçsiz avlanmaların yaban hayvanlarına zarar verdiğini sözlerine ilave etti.