2007 yılında ihale edilen ve bir türlü bitirilemeyen yolda çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Uzun yılların projesi olan yol, çeşitli nedenlerle gerekli ilerlemeyi kaydedememişti. AKP Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora'nın özellikle ilgilendiği projenin ihalesi yapılmış ve geçen yıl çalışmalar başlamıştı. Projede yapılan bazı değişiklikler nedeniyle yol yapım çalışmalarına bir süre ara verilmişti. Tonya'yı İskenderli Mahallesi üzerinden Beşikdüzü'ne bağlayacak olan yolun Beşikdüzü - İskenderli aşaması bittiği yetkililerce bildirildi. İskenderli -Tonya arasındaki yolun yapım çalışmaları da başladı.

84 Milyon TL’ye ihale edilen İskenderli-Tonya güzergahının yüklenici firmasının Se-Fa İnşaat Taahhüt Ltd. Şti. olduğu ve kamulaştırma işlemlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, yol yapım çalışmalarına başlanıldığı öğrenildi.

Tüm dünya gibi ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle yolun yapımını gerçekleştiren yüklenici firma Se-Fa İnşaat Taahhüt Ltd. Şti.'nin çalışmalarına 35 personel, 7 iş makinesi, 7 kamyon ile başladığı belirtilirken önümüzdeki günlerde Tonya yönünden de çalışmalara başlanacağı ve çift taraflı bir çalışma yapılacağı ifade edildi. Tonya yönünden çalışmalara başlanıldığı takdirde, işçi, iş makinesi ve kamyon sayılarının artacağı belirtildi.

İskenderli-Tonya karayolu çalışmalarını yürüten Se-Fa İnşaat adına konuşan şirket yetkilisi Serkan Faiz şöyle konuştu:

“Beşikdüzü-İskenderli-Tonya il yolunun bölge ekonomisi, özellikle dışarıya yoğun göç veren İskenderli havzası için önemli ve gerekli bir yatırımdır. Bu yol güzergahının devamı olan Beşikdüzü-İskenderli-Tonya-Düzköy-Erikbeli-Kürtün bağlantıları gerçekleştiği zaman göç veren yapıdan göç toplayan bir yapıya geçileceği ve bölge ekonomisinin olumlu yönde gelişeceği aşikardır. Yıllarca yatırımlara aç olan Büyükliman havzası çok değerli bir ekonomik ticaret yolu aksına kavuşacaktır. Bu yatırımların hızla ekonomimize katılması için gerekli en önemli ayaklardan olan İskenderli-Tonya arasını inşallah 2 sene süre içinde değerli vekilimiz Salih Cora’nın da katkıları ile hiç hız kesmeden bağlamayı ve yol fiziki şartlarını en iyi şekle getirmeyi hedefliyoruz...

Yolun mimari önderi vekilimiz Salih Cora’dır, bizzat yakından takip ediyor, her sorunumuzla ayrı ayrı ilgileniyor, yakın ilgisinden dolayı kendisine sefa inşaat olarak şükranları borç biliyorum.”

İskenderli merkezinden Tonya yönüne doğru başlatılan yol çalışmasında İskenderli-Turalı sınırına kadar kaba inşaatın ve sanat yapısı çalışmalarının tamamlandığı ifade edildi. Öte yandan Turalı kavşağındaki dönemece de köprülü geçiş uygulanacağı bildirildi.