Her yangında itfaiye yok.

Trabzon’un Tonya ilçesinde, itfaiye aracının olmayışı vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Büyükşehir uygulamasının ardından, meydana gelen yangınlar sırasında itfaiye aracı, 20 km uzaklıktaki Vakfıkebir ilçesinden çağrılıyor. Tonya’ya bağlı mahallelere aracın ulaşması ise saatler alıyor.

İlçenin Çayıriçi Mahallesi’nde Fatih Kandil’e ait, iki katlı kahvehane, bakkal ve evin bulunduğu binanın yanması sırasında da itfaiye krizi yaşandı. Yangına, Tonya Belediyesine ait arazözle müdahale edildi. Vakfıkebir’den gelen itfaiyenin yangına geç müdahale etmesine tepki gösteren Çayıriçi Mahallesi Muhtarı İlyas Mustafa Çakat, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda yetkililere seslenerek, “Görün, aha bakın, bakın da biraz utanın!...” dedi.

Daha önce de Tonya ilçesine bağlı mahallelerde meydana gelen yangınlarda itfaiyenin olmayışı sonucu can kaybı da yaşanmıştı. Yaklaşık iki yıl içinde üç can kaybı yaşanırken birçok ev de tamamen yanmış ya da oturulamayacak hale gelmişti.

Tonya’da yaşanan tepkiler sonucu, Büyükşehir Belediyesinden gönderilen itfaiye aracı yaklaşık iki ay ilçede kalmış, ancak bir süreden beri akıbetinin ne olduğu merak ediliyor.

Komşu ilçe Düzköy’de itfaiye teşkilatının bulunduğunu hatırlatan Tonyalı vatandaşlar: “Kırsal kesimdeki ilçelerde itfaiye olması şart. Uzak mesafelere sahil ilçelerinden itfaiyenin yetişmesi mümkün değil. İktidara ait olan Tonya Belediyesi’nde itfaiyenin olmaması nasıl izah edilecek? Düzköy’de itfaiye var, Tonya’da yok!… Ne zaman yangın olsa, aynı sorunları yaşıyoruz. Kaç defa söz verildi, yangından sonra verilen sözler unutuldu.” şeklinde konuştular.