Eğitim Sen Trabzon Şubesi İstiklal Marşı’nın Arapça okunması ile ilgili Trabzon Valiliğinin açıklamasına tepki gösterdi.

Eğitim Sen tarafından yapılan basın açıklamasında “Hiç kimsenin şüphesi olmasın, halkımız Çanakkale ruhu ile İstiklal Marşının ve Cumhuriyetin sahipsiz-savunmasız olmadığını gösterecektir." denildi.

“Halkının eşsiz destanı olan Çanakkale Zaferinin 102. yılını kutluyor, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz.” denilen basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Tonya ilçemizde İstiklal Marşı'mızın  Arapça okunması skandalına dair Sayın Valinin "İmam Hatip Ortaokulu ve Liselerin müfredatında var." açıklaması maalesef gerçeği yansıtmıyor. Anlaşılan odur ki Sayın Vali, bürokratları tarafından zorlama yorum ve çıkarımlar ile yanıltılmış bulunmaktadır. Hiç kimsenin Sayın Valiyi bu duruma düşürmeye hakkı yoktur. Sayın Valiye bu bilgiyi verenler çıkıp müfredatın neresinde, hangi maddesinde İstiklal Marşı'mızın Arapça okunabileceğinin yazdığını açık ve net bir şekilde kamuoyuna açıklamak zorundadır.

Sayın Validen ivedilikle ve titizlikle toplum vicdanını inciten bu konuyu incelemesini, sorumlular hakkında gereğini yapmasını talep ediyoruz.”

Açıklamada, “İstiklal Marşı'mıza saygısızlık yaparak, çocuklarımız aracılığı ile Cumhuriyet ve kazanımlarına meydan okuyan bu fütursuzluğa karşı 25 Mart Cumartesi günü, halkımız ile birlikte Tonya Meydanı'nda olacağız.” ifadesi kullanıldı.