Trabzon Valisi Yücel Yavuz Tonya’da süt üreticilerine süt soğutma tankı dağıtım törenine katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca (DOKAP) finanse edilen Trabzon İli Çiğ Süt Toplama Altyapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında üreticilere çiğ süt toplama tankları dağıtıldı.

SS. Tonya ve Bütün Köyleri Kalkınma Kooperatifi ortaklarına tahsis edilen 100 litre büyüklüğündeki süt tanklarının dağıtımı için tören düzenlendi.

Törende konuşan Trabzon Milletvekili Salih Cora Şunları söyledi: “Tonyamızda bir çok projeyi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Tarım ve Hayvancılıkla alakalı olarak önemli projeleri gerçekleştirdik. Mera Islahı, Ceviz yetiştiriciliği projesi yine yayla turizminin gelişmesi noktasında yeşil yol projeleri önemli projelerimizdir. Şunu da ifade etmeliyim ki maalesef hayvancılık bölgemizde de geriye gitmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi hayvancılıkta girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Birde yeni neslin hayvancılığa karşı ilgisiz ve duyarsız olmasıdır. Üzülerek söyleyeyim ki hayvanın satıp İş kurdan işe girmek düşüncesi bir başarı olarak görülmektedir. Bizim düşüncemiz, iş kur üreten kesime yönlendirilmesi gerekiyor ve aile işi üretmeciliği yapan yeni nesil keyvanların gelecek kaygısı düşünmeden gelecek kaygısı duymadan onlara imkan sağlayacak projeleri hayata geçirmektir. Geleceğe dair planlarımızı ortaya koyup bunları uygulamamız gerekiyor ve hep birlikte bu işe sahip çıkmamız gerekiyor. Tonya tereyağı Osmanlı Salnamelerine konu olmuş bir üründür, o yüzden bu tereyağına hep birlikte sahip çıkacağız.”

Tonya Kaymakamlığı toplantı salonunda düzenlenen soğutuculu süt tankı dağıtımı töreninde konuşan Trabzon Valisi Yücel Yavuz, “Trabzon tereyağı, süt ve süt ürünleri dediğimizde akla Tonya geliyor.” dedi.

Vali Yavuz konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemiz şu anda tam bir dönüm noktasında. Yönetim modelimizi değiştirdik. Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, iktidarı ile muhalefeti ile, seversiniz sevmezsin, plan ve programlarımızla her hal ve şartta 2018 yılı Eylülü’nü yaşayan bizler, dünya ile entegre olmuş, bölgesinde nelerin dönüp dolaştığını, hangi plan ve projelerin uygulandığını en iyi bilenler olarak geleceğimize güvenle bakmak zorundayız. Başka çaremiz var mı? Yok… Biz zengin olmak zorundayız, biz üretken olmak zorundayız. Başkasından bir şey beklemek yerine, kendimiz olmak zorundayız. Tonya halkı çalışkandır, Tonya halkı üretkendir. Özellikle hayvancılık alanında, hayvancılık ve bitkisel üretim anlamandı destan yazdığınızı biliyorum. Burada toplanmamıza vesile olan 165 adet 100 litrelik süt tankı dağıtıyoruz. 1 milyon 500 bin liralık bir projedir. Sütün hijyeni ve kalitesi artsın diye. Emeğiniz boşa gitmesin ve ürettiğiniz ürün hak ettiği değeri alsın diye.”

1,5 milyon lira tutarındaki proje kapsamında kooperatif ortaklarından 165 kişiye, 100 litre kapasiteli soğutuculu süt tankı dağıtıldı.

Yapılan törenin ardından kooperatife en çok süt satan ortakla belgeleri verildi.