Tonya Meslek Yüksekokulu 2018-2019 eğitim öğretim yılında 3. Dönem mezunlarını verdi.

Ali Koç Kültürevi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Yüksekokulun Eski Müdürü Prof. Dr. Nuri İhsan Kalyoncu, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt, eski Tonya Belediye Başkanı Ali Koç daire amirleri, siyasi parti temsilcileri veliler ve öğrenciler katıldı.

Törende açılış konuşmasını Tonya Meslek Yüksekokulu Müdürü İlyas Ün yaptı.

Ün konuşmasına, “Dünya nüfusu giderek yaşlanıyor ve bu durum ülkemizde yansımaya başladı. Yapılan araştırmalar sonunda 2020’li yıllarda ülkemizde yaşlı sayısının üç kat artacağı ve 21. Yüzyılda Türkiye’nin en büyük probleminin toplumsal yaşlanma olacağını belirten.” sözleriyle konuşmasına başladı.

Ün konuşmasına şöyle devam etti: “Bu alanda yaşlı bireylerin yaşlanma ile ortaya çıkan fiziksel, ruhsal ve sosyal yetersizliklerinin azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla tıbbı ve sosyal bakım hizmeti verilebilecek ara eleman ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle programdan yararlanacak öğrencilerin yaşlı bakım hizmeti konusunda gerekli bilgi ve beceri ve değerleri bütünleştirip, özümseyerek, kamu alanı özel alan ve sivil toplum örgütlerinin yaşlı bakım hizmetini uygulayıcı ve geliştirici niteliğe sahip yetkin bir yaşlı bakımı teknikeri olmalarını sağlamak, programın temel amacını oluşturmaktadır.” dedi.

Belediye Başkanı Osman Beşel de konuşmasında, “Tonya Meslek Yüksekokulumuz ilçemiz için bir yıldız olmuştur ve bu yıldız inşallah hiç sönmeyecektir. Bugün yüksekokulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz ülkemizin her yerinde Tonyamızı temsil edeceklerdir. Meslek Yüksekokulumuzun açılmasında emeği geçenlere ilçemiz adına bir kez daha teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Mezun olan öğrenciler adına konuşan okul birincisi Yasemin Aydın, “Kışın soğuğunda, yazın sıcağında gidilen okul günleri, birbiri ardına vizeler, uykulu gözlerle girilen finaller, her sabah gün doğmadan başlayan staj günleri, derse yetişmek için alelacele yaptığımız kahvaltılar… ne de zor geliyordu. Bitse de kurtulsak derdik. İşte bitiyor. Biten yalnız okul değil, içimizden de bir şeyler bitiyor. Anlatılmaz, yaşanır derler ya, işte aynen öyle.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra öğrenciler toplu halde mezuniyet andını okudu. Dereceye giren öğrencilere plaket ve ödülleri verildi, ardından mezun olan öğrencilerin mezuniyet belgeleri verildi.

Dönem birincisinin “Yaş Kütüğü”ne plaket çakmasından sonra törene son verildi.