Trabzon’un Tonya ilçesi sınırları içinde yer alan Kumyatak-Kudavas Şelalesi, eşsiz güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kumyatak Deresi vadisindeki Kudavas Şelalesinin ilçeye 7 kilometre uzaklıkta bildirildi.

Son yıllarda ziyaretçi sayısının arttığı şelale, turizme kazandırılmayı bekliyor.

Her mevsim ziyaretçilerine eşsiz bir görüntü sunan ve özellikle de fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline gelen Kudavas Şelalesi'nin tanınmadığından yakınan yöre sakinleri, şelalenin turizm kapsamında değerlendirildiğinde bölgeye ekonomik girdi sağlayacağını belirttiler.

Yörede Kumyatak Deresi olarak bilinen dere, Çamlık Deresi adıyla Beşikdüzü’nden Karadeniz’e ulaşıyor.

“HALKIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”

Canikdere şelalesinden sonra bölgede turizme kazandırmak için girişimde bulunulan ikinci şelale olduğunu belirten Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “İlçemiz Yakçukur ve Sayraç Mahalleri arasında akan bir dere üzerinde Kudava Şelalesi adıyla bilinen bir yerdir. Bu şelalenin adı Kudavas Şelalesi ilçemizde meşhur Canikdere şelalesinden sonra turizme kazandırmak için girişimde bulunduğumuz ikinci şelalemizdir. Kudavas Şelalesi bunu fazlasıyla hak ediyor. Canikdere şelalemize bir yürüyüş yolu yaptık, yerli ve yapancı turistlerimizin hizmetine sunduk. Ülkemizde çok ender görülebilen değerlerden bir tanesidir Canikdere Şelalesi. Yine ülkemizde ender görülebilecek değerlerden bir tanesini de burada görmekteyiz. Bu şelaleyi de bir yürüyüş yoluyla, etrafında piknik, mesire yapılacak yerlerle, barınak ve oturma yerleriyle inşallah 2021 yılı içerisinde halkımızın hizmetine sunacağız.” dedi.

“TURİZM POTANSİYELİNE SAHİBİZ”

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “Tonyamız tarihi, kültürü ve folklorik değerleri itibariyle çok önem arz eden bir turizm potansiyeline sahip olmakla birlikte, esas doğal güzellikleri itibariyle turizm potansiyeli olan bir ilçemizdir. Kudavas Şelalemiz de doğal güzelliklerin önemli nüvelerinden bir tanesidir. Çalışmalarımız devam ediyor. İhalemizi yaptık, inşallah mevsim şartları müsaade ettiği zaman çalışmalarımız hızla devam edecektir. Şelaleye yakın bir yere kadar araç yolunu yaptık. Yolun alt yapısı esas temel çalışması yapıldı, üst yapısı yapılacak. Belli bir mesafeye kadar misafirlerimiz araçları ile, o mesafeden sonrada yürüyüş yolu ile şelalemizi gelip görüp, o hazzı inşallah bizlerle beraber paylaşacaklardır.” şeklinde konuştu.

Tonya’nın doğal güzellikleri de birer turizm potansiyeline dönüşmeye başladı. Tonya’daki Kadıralak Yaylası, Kudavas Şelalesi, Canikdere ve Erikbeli Yaylası turizm cazibe merkezi haline geliyor.