Umutlarla Gittiler, Alacaklı Döndüler.

Trabzon Milletvekilleri Kulak Tıkadı, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem Çabaladı.

Rusya'da çalışan işçiler, 3 yıldır alacaklarını alamıyor. Türk asıllı bir firma ile Rusya’ya inşaatlarda çalışmaya giden dört Trabzonlu, emeklerinin karşılığı olan maaşlarını yaklaşık 3 yıldır alamıyor. Duruma isyan eden mağdur işçiler, ‘Ne umutlarla gittik, şimdi bırak faizi ana paramız olan maaşlarımızı bile alamıyoruz.” dediler.

Rusya mağdurlarından Necati Zaman, “2003 yılında bir firma üzerinden Rusya’ya çalışmaya gittik. Uzun yıllarda çalıştık. 12 yıl boyunca paralarımız gecikmeli de olsa yattı. Ama 2014’ten sonra kış olimpiyatları bittikten sonra çalıştığımız firma bize, Kazakistan’da iş alacağını, belli bir süre sonra paralarımızı ödeyebileceğini söyledi. Biz de bu söz üzerine bekledik ve mahkemeye başvurmadık. Fakat geçen süre içinde şirketin bizi atlattığını gördük. Toplamda bin yüz kişiyiz mağdur olduk. Cumhurbaşkanlığına dilekçelerimizi yazdık. Dilekçemiz, Moskova Büyükelçiliğine gönderildi. Büyükelçilik, ilgili firmaların Rusya’da çalışmadıklarını bildirdi. Bunun üzerine, adı gecen firmaların Rusya’da başka adla şirket kurduklarını Novorossiysk Konsolosluğu’nun bilgisi olacağını ve kendilerini tanıyacağını söyledik. Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına müracaat ederek yardımcı olmalarını talep ettik. Bakanlık, bize kendilerinin bir şey yapamadığını, hukuki yollara başvurmamız gerektiğini bildirdi.

Biz artık sosyal haklardan vazgeçtik, alın teri ile kazandığımız maaşlarımızı almak istiyoruz. Ne umutlarla gittik, şimdi bırak faizi ana paramız olan maaşlarımızı bile alamıyoruz. Bize borcu olan kişinin oğullarına ulaşmaya çalıştık, Erbil’de iş yapıyorlar. Onlar da bize, ‘Bizim babamızın borcuyla bir ilgimiz yok.’ diyorlar.

Necati Zaman şöyle devam etti: “Mağduriyetimizi dönemin Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’ya bizzat ilettik. Daha sonra İçişleri Bakanlığı Başdanışmanlarından Ali Faik Hacıoğlu ile görüşmek istedik, ama kendisine hiç ulaşamadık. Dönüyoruz alacaklı olduğumuz şirkete, onlar da ‘git mahkemeye ver’ diyor. Bunu gönül rahatlığıyla söylüyorlar, çünkü haciz ettirebileceğimiz üzerine kayıtlı malı, mülkü yok.” dedi.

TRABZON MİLLETVEKİLLERİ YERİNE EREN ERDEM DESTEK OLDU

Trabzonlu Turgut Likos, Hüseyin Beşel, Ümit Kemal Uzuner ve Abdurrahman Ayvaz adına konuşan Necati Zaman, çok mağdur olduklarını, üç yıldır maaşlarının bekletildiğinin altını çizerek, “Biz Habur’dan, Kandil’den girmedik. Biz alnımızın teri ile inşaatlarda çalıştık, para kazandık ve hakkımız olan paranın peşindeyiz. Bir sitemim de Trabzon Milletvekillerine olacak, kendileri bizimle ilgilenmediler, ama onların yerine CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem çok ilgilendi. Kendisinin Trabzon’la hiçbir alâkası olmamasına rağmen elinden gelen her şeyi yapabileceğini ifade etti. Aynı hassasiyeti ve desteği kendi insanlarımızdan ve yetkililerimizden bekliyoruz, bize yardım etsinler ve maaşlarımızı alalım.” diye konuştu.