Yüksekokul öğrencileri için yurt binası yapılıyor. Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı olarak yapılacak kiralık yurdun iş ve işlemleri devam ediyor.

Tonya’ya ziyarette bulunan Trabzon Milletvekili Salih Cora, ilçe Kaymakamı Osman Sayılır, Belediye Başkanı Osman Beşel, Yurt Müdürü Nezaket Sabah Tüfekçi ve beraberindekilerle yurt yapılması planlanan Tonya esnaflarından Salih Ömer Erdoğan’a ait binada içlemelerde bulundu.

“Tonya Meslek Yüksek Okulu’nda yeni bölümlerin açılmasıyla beraber mevcut yurdun yetersiz olduğu ve öğrencilerimizin Öğretmen Evi, TOKİ ‘den kiralanan dairelerde ve muhtelif yerlerde barınma sorunu olduğunu fark ettik.” diyen Milletvekili Cora, inceleme sırasında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geçen yıl da kapasitesinin düşüklüğü nedeniyle, 50 kişilik yurt Türkiye’de şu anda sadece Tonya’da var. Bundan dolayı kapanma durumu söz konusu olmuştu. Biz öğrenci talebini yurt talebini dikkate alarak kapattırmadık. Ama yaptığımız görüşmelerde, Sayın Bakan yurdun kapasitesinin mutlaka artırılması gerektiğini, eğer artırılmazsa eninde sonunda kapanacağını ifade etti. Biz de bu doğruldu da bina araştırması yaptık. Tonya’da birçok binayı araştırdık. Şu anda bulunduğumuz bina yurt için en elverişli bina olarak değerlendirildi.”

Yeni eğitim öğretim yılına yurdun yetiştirilmesinin planlandığını söyleyen Cora, “Kiralama modeli ile burada 120 öğrenci kapasiteli bir kız yurdu planlamaktayız. Bakan Bey ile görüşerek süreci başlattık. Bakan Beyin onayı var. Şu an bürokratik işlemler devam ediyor. Ekspertiz raporu çıktıktan sonra kiralama işlemi gerçekleşecektir. Kiralanacak binada yurda uygun tadilat işlemleri yapıldıktan sonra, eğitim öğretim yılına yetiştirilecektir.” dedi.