Bu yıl 16. si düzenlenecek olan Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali 26-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festival, Şehit Ayhan Güner İlköğretim Okulu bahçesinde yapılacak ve iki gün devam edecek Festival etkinlikleri kapsamında, halkoyunları gösterileri düzenlenecek. En iyi Jersey ırkı düve, en iyi inek püskülü yarışmaları yapılacak. En iyi tereyağı üreticisi en çok ve en kaliteli süt veren üretici ödüllendirilecek.
Festivalin konser bölümlerinde ise, Zeynep Başkan, Sait Uçar, Yavuz Tonyalı, Neşat Aydın, Hızır Dinçer, Mustafa Şaffak, Hüseyin Aydın, Ağasarlı Zehra, Yeşim Civelek, Özkan Pekin, Cengiz Selimoğlu gibi sanatçıların sahne alması bekleniyor.

Tonya Kaymakamı Halit Mengi ve Belediye Başkanı Osman Beşel hazırlıklarla ilgili yaptıkları açıklamada şunları söylediler: “Bu yıl 16.sı gerçekleştirilecek olan Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali için hazırlıklar tamamlandı. Amacımız,  Osmanlı Salnamesi’nde övgüyle söz edilen Tonya Tereyağını ve Tonya’yı en iyi şekilde tanıtmak, halkımızı eğlendirmek, ekonomik girdi sağlamak, sevgi ve kardeşlik bağlarını güçlendirmektir. Tüm yöre halkını Tonya’ya davet ediyoruz.”