İnceleyen: Ahmet İNCEGİL

Tonyahaber’in köşe yazarı emekli öğretmen Ahmet İnce, ilçemizden yetişen müzik sanatçılarını, değişik yönleriyle inceledi. Kamuoyuna tanıtmak için farklı tarihlerde hazırlanan yazıları; siz değerli okuyucuların bilgisine ve ilgisine sunuyoruz. İlk sırada yer alan, İlknur Yakupoğlu'nun ardından şimdi, sırada Zeynep Başkan var.
Zeynep Başkan, 23 çocuklu bir ailenin sondan 2. çocuğu olarak Trabzon’un Tonya İlçesine bağlı İskenderli Beldesi’nde 1984 yılında dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan itibaren türkülere tutkusu, herkes tarafında iyi bilinmektedir.
”Bu Toprağın Sesleri” yarışmasından tanıdığımız; gerek sesi, gerekse hanım efendiliği ile müzikseverlerin kalbinde taht kuran Zeynep Başkan, Tonya’nın adını ve sanat gücünü her yerde duyurmaya devam ediyor. Zeynep’in hayranları, önümüzdeki süreçte, bu web sitesi aracılığıyla, onu daha yakından tanıma olanağı bulacak.
Tonya’nın bağrından çıkmış, pırlanta gibi bir sese sahip olan Zeynep Başkan, bütün yörelerimizin türkülerini, öylesine büyük bir ustalıkla icra ediyor ki, ona hayran olmamak elde değil.

Zeynep Başkan, Karadeniz türkülerini en yalın haliyle okuyan güzel sanatçıdır. Yayla havaları okurken insanı kendinden geçiren Tonyalı sanatçı… Yol havasını öyle bir söyler ki, Karadeniz’in uçsuz bucaksız yaylalarında hisseder insan kendini… Ayrıca, tüm bölgelerin müziklerini, başarıyla seslendirmektedir. ”Zahide’m” türküsündeki yorumuyla herkesin hayranlığını kazanmıştır.

Tebrikler Zeynep, yolun hep açık olsun!!!

Müzik kariyerinde "Bu Toprağın Sesleri, Karadeniz'in Hüznü, Azize" gibi albümleri çıkarmış, Geçti Dost Kervanı, Oy Çalamadım Gitti, Çayır Çimen Geze Geze gibi şarkıları dillerden düşmeyen Türk Halk Müziği türünün sevilen ismi Zeynep Başkan, en güzel şarkılarıyla izlesene.com’da... İlk albümünü 2004 yılında çıkaran Zeynep Başkan, o tarihten bu yana milyonlarca insanın takdirini kazandı. Zeynep Başkan yeni albümü Yardan Yarenden (Ligarba) ile 2019 yılında sevenleriyle buluştu.

Zeynep Başkan şarkıları listesine ulaşabileceğiniz sayfalarda sanatçının sevilen eserlerini dinleyebilir, ayrıca videolarda Zeynep Başkan şarkı sözlerine de ulaşabilirsiniz. Dilerseniz tarayıcınızdaki eklentiler yardımıyla Zeynep Başkan şarkılarını indirebilirsiniz. En yeni şarkılarını çeşitli müzik sitelerinden takip edebilirsiniz. Zeynep Başkandan birkaç yanık türkü…

***AH TONYAM: https://www.youtube.com/watch?v=hneU6fj0V5M

***YOL HAVASI:YİNE GELDİ KARA GÜZ: https://www.youtube.com/watch?v=Ly4vir7lPWY

***SİS DAĞI BAŞLARINDA: https://www.facebook.com/watch/?v=265106000211944

İlçemiz Tonya'nın yetiştirdiği müzik sanatçıları arasında, özgün bir yeri olan Zeynep Başkan'ı sizlere bir kez daha tanıtmak; ürettiği eserleri kamuoyunun ilgisine ve bilgisine sunmak, benim için onurlu bir görevdir...Bu düşüncelerle, Zeynep Başkan'a müzik sanatının ince yollarında, başarılarının devamını dilerken, tüm müziksever dostlara, özellikle, Karadeniz müziği sevenlere selamlar, sevgiler sunuyorum.
Ahmet İncegil
https://incegil.org/blog/