Tonyalılar Kültür Dayanışma ve Kalkınma Derneği tarafından Eğitime Destek Programı düzenlendi.

Tonya Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen programa Trabzon Milletvekili Salih Cora, Tonya Kaymakamı Osman Sayılır, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, Tonyalılar Kültür Dayanışma ve Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Eğitimi Destek Gecesi programında konuşan Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “1997 yılında kurulup o günden beri Trabzon’da sanıyorum 260 dernek arasında mevcudiyetini en güzel şekilde artırdığı ivme ve enerji ile en güzel şekilde bugüne kadar getiren ve bugün de Trabzon’un en güzel yerinde en güzide mekana sahip olan derneğimizin, Tonyalı öğrenciler adına düzenlemiş olduğu Eğitime Destek Programına hepiniz hoş geldiniz” dedi.

Beşel konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğitim toplumun en önemli mevzusu ve sivil toplum örgütlerinin de el atması gereken en önemli mevzu olmalı. Tonyalılar derneğimiz dernek amaçları doğrultusunda toplumun en önemli olan bu mevzusuna el atmıştır. Dünya sürekli gelişiyor, evlatlarımız, çocuklarımız, yeni nesil bizimle eş değerse geri gitmenin ilk adımını attık demektir. Yerinde saymak geri gitmenin ilk adımıdır. Ne olmalı, bizden bir adım daha önde olmalı. Arkadan gelen nesil bu ülkeye, bu topraklara bir karış daha fazla faydalı olabilecek bilgiye, donanıma, eğitime sahip olmalı. Bu ne ile olur, sivil toplum örgütleri ve hayırseverler gibi başta devletimizin imkânları, milli eğitim camiası olmak üzere hepimizin eğitim yönünde toplu seferberliği ile bu şuurla hareket ederek, toplu katkılarımızla olur.”

Düzenlenen programda Tonya Kaymakamı Osman Sayılır da yaptığı konuşmada, “Tonyalılar Kültür Dayanışma ve Kalkınma Derneği günümüzün en büyük problemlerinin kaynağı olan eğitime odaklanmışlar öğrencileri burs vermişler, onlara destek olmuşlar. Eğitim yolunda atılan her bir adım çok kutsaldır, çok kıymetlidir. Bu hususta başta eğitime destek olanlara, derneğimize, derneğimizin üyelerine, yönetimine, Başkanlığını yapan milletvekilimiz Sayın Salih Cora’ya teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

Trabzon Milletvekili ve aynı zamanda Tonyalılar Kültür Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Salih Cora, Eğitime Destek Gecesi programında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Özellikle Tonya’da dillere destan olmuş, manilere konu olmuş, ‘Gideyrim Tonya’ya, Tonya’da okumaya, Tonya’dan bir kız aldım, ketanı dokumaya’ diyerek, Tonya’daki eğitim ve öğretimin ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Çok güzel bir zamanda ve çok zor şartlarda Tonyalılar Derneği kuruldu. Tonyalılar Derneği kurulduğunda bu başarılı olamaz, hemşehrileri bir araya getiremez gibi yakıştırmalarda bulundular ama Allah sağlık sıhhat uzun ömür versin Mehmet Arif Altunbaş başkanlığında kurulan derneğimiz, rahmetli Ahmet Ulu ile, yine öğretmen Orhan Yılmaz ile, yine kıymetli öğretmenlerimizden Ahmet Şener ile, Keleş Hacisalihoğlu abimizle, Nurettin Atalay hocamızla şimdi Belediye Başkanlığımızı yapan Osman Beşel ile ve yine Ahmet Şener hocamızın başkanlığında güzel hizmetler yapıldı. Ahmet Şener hocamızın güzel bir özelliği vardı. Hedefi Trabzon’da Tonyalılar Derneğine bir yurt kazandırmaktı. Bu yurt kazandırma noktasında bir araştırma yapıldı. O dönem avukatlık yapıyordum, benim de ziyaretime gelinmişti. Trabzon’da, Uzunsokak’ta bir yer bakılmıştı. Biz Trabzon’da, Türkiye’nin muhtelif yerlerinde lokal yeri almak için para toplamamız mümkün değildi. Dolaysıyla biz yurt binası bulmamız gerekiyor. Şu anda mevcut bulundurduğumuz binayı satın almak için girişimlerde bulunduk. Ve çok büyük borçlara girerek bu binayı Tonyalılar Derneğine kazandırdık. Şu an Tonyalılar Derneği kira ödeyen bir dernekten kira toplayan bir derneğe kavuşmuştur. Yurt olarak düşündüğümüz bina yurtların mevzuatında oluşan zorluklar nedeniyle kira gelirleri öğrencilerin barınma sorunlarını çözmek kaydıyla bu şekilde değerlendirilmiş ve şu anda son üç yıldır 150 öğrenciye burs veren bir dernek konumundayız. Biz bir kriter koyduk, Tonya’da okuyan ve bu zor şartlarda üniversiteyi kazanan her bir öğrencimize kim olduğuna bakmadan, cüzi de olsa kendilerine bir katkı sağlıyoruz. Öğrencilerimize burs verenlerin arasında, Kayserispor’dan Umut Bulut bile var. Trabzonspor’da oynamıştı, Tonya’yı seviyordu. Bizden de Tonyalılara destek olsun dedi ve öğrencilerimize burs veriyor. Trabzon Tonyalılar Derneği gelecek umutu olan öğrencilerindir. Tonyalılar Derneği, Trabzon’da bir hemşehrimle buluşacağım dediği mekanın adresidir. Trabzon Tonyalılar Derneği, Tonya’nın geleceğinin ve kalkınması için kalbi atan ve yüreği çırpınan kişilerin derneğidir.”

Cora’nın konuşmasının ardından, Tonyalılar Kültür Dayanışma ve Kalkınma Derneği başlatmış olduğu bir uygulamada yılın Tonyalısı belirlenecek. Bu yıl seçilen yılın Tonyalısı Ali Kemal Gürdal’a plaketi verildi. Ardından daha önce dernek başkanlığı yapanlara teşekkür belgesi verildi. Ayrıca geçen yıl yapılan üniversite sınavında Trabzon birincisi, Türkiye 919.’su olan Şeyma Paşaoğlu’nda teşekkür belgesi takdim edildi.

Belge törenin ardından bölgenin sevilen sanatçılarından Sait Uçar’ın bir birinden güzel türküleri ile horon oynayan vatandaşlar gönüllerince eğlendiler.