Trabzon’da halka hitap eden Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, sözlerine başlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pensilvanya’ya gittiğine ilişkin iddiasını tekrarladı.

‘İspatlamazsam namerdim!’

İnce şöyle konuştu: “"Ben dedim ki 'Partiyi kurmadan önce Fethullah Gülen'e gidip icazet aldın mı?' Bana diyor ki 'İspatlamazsan namertsin.' Ben de diyorum ki 'İspatlamazsam namerdim.' Kiminle gittiğini biliyorum. Bana bunu söyleyen kişi seninle birlikte giden kişi. Beraber gittiniz. Ama ona zarar verirsin biliyorum. Şimdi aranız bozuk. Zaten yola çıktığında yanında olan kim kaldı ki? Bülent Arınç yok, Abdullah Gül yok, Ertuğrul Yalçınbayır yok. Yok da yok. Kim kaldı ki? Beraber yanında gittiğin kişi bana 'Biz beraber gittik' dedi. Ben onu korumak pahasına söylemiyorum. 'Söyle' derse ismini de veririm. Ama 24 Haziran’dan sonra tümünü anlatacağım zaten. Acelen ne?”

İnce, 24 Haziran'da cumhurbaşkanı seçilmesi halinde fındığın kilosunun 15 TL olacağını, 'orman' denilerek üreticilerin elinden alınan fındık bahçelerinin ise geri verileceğini sözünü verdi.

‘Hemşehrimden diplomayı göstermesini istiyorum’

Erdoğan için “Ne dersem cevap veriyor.” diyen İnce, şöyle devam etti: “Ama bir tek diploma konusuna girmiyor. Dün Balıkesir’deydim. Mezun olduğum okula gittim. Okul arkadaşlarımla beraber 18 yaşında fotoğraf çektirdiğimiz okulun bahçesinde 54 yaşında bir daha çektirdik. Diplomalarımızı paylaştık. Ben senden de bekliyorum. Her konuda bana cevap veriyorsun da bu konuda da bir şey yapsan diyorum. 2016 yılında rektöre talimat verdin. 'Rektör şu diplomayı çıkar ortalığa’ dedin. 2 yıl geçti yok. Ben bir saat önce telefon açtım, gittim diplomayı verdiler. Orada duruyor. Ben de anne tarafından Rizeliyim. Hemşehrimden diplomayı göstermesini istiyorum. Hakkımız değil mi? Milletin hakkı değil mi? Bunu göstermesi lazım."

'Yaptığın köprüden niye 100 TL’ye geçiyoruz?'

Dövizin yükseldiğini ve yükselmenin durdurulmadığını söyleyen Muharrem İnce, şöyle konuştu:

"Başbakan çıkıyor 'Dolsa ne olur, dolmasa ne olur' diyor, Cumhurbaşkanı çıkıyor 'Bununla ilgilenmeyin' diyor. Ama bir zamanlar 'Dolarlarınızı bozdurun' demişti. O zaman dolar kaç paraydı? 3,40. Şimdi 5'e geliyor. Peki vatandaşa 'Bozdur' dedin. Sen kendininkileri bozdurdun mu? Vatandaş seni dinledi bozdurdu, yüzde 45 zarar etti. Bu zararı kim karşılayacak? Diyor ki 'Dolar üzerinden bizi terbiye edecekler.' Köprüleri dolar üzerinden anlaşmayı ben mi yaptım? Niye dolar üzerinden anlaşma yaptın? Geçiş garantisini ben mi verdim? Hastanede hasta garantisini ben mi verdim? Havaalanlarında uçma garantisini ben mi verdim? Hem dolar üzerinden garanti vereceksin, sonra da millete dert yanacaksın. Köprü yapmak kolay iş. Basarsın parayı yaptırırsın. Bana 'Senin haddine mi köprü yapmak?' dedi. Gel kavga etmeyelim memleketi kalkındıralım. Gel bir televizyon kanalına, prompter'ın da olsun. Danışmanların da olsun. Ben yalnız geleceğim. Yüreğin varsa gel, bir televizyon kanalında tartışalım. İstersen kendinin iyi olduğu 5 konuyu seç. Ben tek başıma geleceğim. Birinci köprüyü Demirel, ikinci köprüyü Özal, üçüncü köprüyü sen yaptın. Doğru. Dördüncü köprüyü de İnce yapar. Kolay iş o. Demirel’in yaptığı köprüden neden 10 TL'den geçiyoruz da senin yaptığından neden 100 TL'ye geçiyoruz? Bunun cevabını ver."

Kuru fasulye-pilav tarifi

İlk kez bir yemek tarifi yapacağını söyleyen İnce, "Kuru fasulye ve pilav tarifi yapacağım. İki su bardağı Çin kuru fasulyesi alacaksınız. Yanında 2 kaşık Tunus zeytinyağı, onun yanına bir adet İran soğanı, yanına bir kaşık Ukrayna salçası, 3 bardak Amerikan pirinci olacak. Bunları Rus doğalgazında ısıtacaksınız. Ayrıca Fransız düdüklü tenceresini kullanacaksınız. Oldu mu kuru fasulye- pilav. Kuru fasulyeyi Çin'den alıyoruz. Sabunu Bulgaristan'dan alıyoruz. Eşsiz kuru fasulye yaptık. Bu kuru fasulyenin içine 300 gram da Sırbistan eti katacaksınız. Erdoğan yerli milli, sanki biz yabancıyız. Her gittiği yerde 'Yerli ve milliyiz' diyor. Sanki biz ithaliz. Saray'daki mermerler Afyon mermeri mi Hindistan mermeri mi? Yerliysen yerli Afyon mermeri kullanman lazım. Bundan daha güzel yerli, milli cevap olur mu?" dedi.

Sosyal medya tepkisi

Cumhurbaşkanı adayı İnce, Samsun mitinginde çekilen bisikletli fotoğrafının, bazı takipçiler tarafından cami içerisinde monte edilip sosyal medyada paylaşılmasına da sert tepki gösterdi.  İnce, "Bu ülkede bayağı bir ahlaksız, namussuz var biliyor musunuz? Sosyal medyada akşam gördüm. Benim bisikletli fotoğrafımı almış, camiinin içine yerleştirmiş, sanki bisikletle caminin içinde geziyorum. Bunlar namussuz, ahlaksız. Camiyi babasının tapulu malı zannediyor. Cami hepimizin, tüm Müslümanların. Terbiyesiz herifler, bisikletli fotoğrafı caminin içine montajlıyorsun. FETÖ'den mi öğrendiniz bu montajlamayı?" diye konuştu.

'Biz varız, korkma'

İnce, isim vermeden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek şunları söyledi:

"Kendisinin, 'Bunlar beni Menderes gibi idam eder' şeklinde söylemi olmuş. Nerden çıktı bu ya? Yahu bu duygu sömürüsüne gerek yok. Bir kere idam kalktı. İki, ortağın Bahçeli'ye sor, idamın kalktığını en iyi o bilir. Üç, merak etme Cumhuriyet Halk Partisi var, biz varız, engel oluruz, korkma sen. Yani Menderes kim, sen kim. Menderes oğluna 'Ben Başbakanken sen ticaret yapamazsın' diyen adam. Senin Menderes ile ne benzerliğin var? Hiçbir benzerliğin yok. Ama korkma, eğer birileri öyle bir şey yapmaya kalkarsa, karşılarına dikiliriz, yanına geliriz, koluna gireriz, savunuruz. Sen korkma. Ama meydanlarda hiç böyle bir şey yokken duygu sömürüsü de yapma. Yani insanların din ve milli duygularını kullanma. Gel bir televizyon programına bunları tartışalım."

Tonyalı kadınlar kemençe hediye etti

Konuşmasının ardından İnce'ye, CHP Tonya İlçe Yönetim Kurulu üyesi ve partili kadınlar, kemençe hediye edildi. Alandan ayrılan İnce, bindiği otobüsten vatandaşları selamladı. Sokaktaki vatandaşlar da İnce'ye el sallayarak karşılık verdi. İnce, eline aldığı peçete ile otobüsün buğulanan ön camını silmeye çalıştı. İnce daha sonra Artvin'in Borçka ilçesine hareket etti.