Tonyakoop üreticiden, tüketiciden ve kamuoyundan özür diledi.

Yağlı taze kaşar peynirinde, Bakanlığın bitkisel yağ tespit etmesinin ardından yapılan açıklamada, katkı maddesinin deneme üretiminde olduğu belirtildi.

S.S. Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifince üretilen yağlı taze kaşarda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetimleri sonucu, yağlı taze kaşar peynirinde bitkisel yağ katkı maddesinin tespiti ve Bakanlığın internet sitesinde yayımlanmasının ardından Tonyakoop Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tonya bir açıklama yaptı.

“İyi niyetle sebep olduğumuz bu üzücü gelişmeden dolayı üreticiden, tüketicimizden ve kamuoyundan özür dileriz.” diyen Tonya, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tüzel kişiliği özelliği ile rakipleri ile mücadele etmeye çalışan Kooperatifimiz, ürün yelpazesini ve pazar payını da artırmaya çalışmaktadır. Bu amaçla zaman zaman ARGE çalışmalarına bağlı deneme üretimleri yapmaktadır. İstek üzerine 2015 yılı Ekim ayında PİZZA kaşarı denemesi yapılmaya çalışılmış ve özelliği itibari ile bitkisel yağ katkı yapılması gerekirken yapım aşamasında BİMER’e şikayet üzerine alınan numune üzere denemeye son verildi. Mevcut klasik kaşar peyniri, pizzada kızarmadığı ve sertleşmediği için bitkisel yağ katkılı üretilmekte, ambalajının üzerine katkının adı ve miktarı yazılmaktadır. Bakanlıktan izin alınarak yapılabilecek bu yatırım şikayet üzere gerçekleştirilememiştir.”

Tonyakoop ürünlerinin ulusal bazda marka özellikleri nedeni ile yer almaya devam edeceğini belirten Tonya, açıklamasına şöyle devam etti:

“Yılda 60’a yakın şikayeti olan işletmeler yerine geçen yıl işlem görmüş ve tek şikayeti olan Tonyakoop’un bugün listeye alınmasını da anlayamadık. Tutanak sadece deneme için yapılan 58 kg pizza kaşarı ile ilgilidir. Diğer ürünlerimiz katkısız ve böyle devam edecektir.”