Tonya Anadolu Lisesi’nde düzenlenen bir programla Nevruz kutlaması yapıldı.
Okul bahçesinde yapılan kutlamaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Durmuş, Vakfıkebir İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, Giresun Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve Tömer (Türkçe öğrenme merkezi) Müdürü Prof. Dr. Nursulu Çetin, aynı üniversite de okutman olarak görev yapan Osman Albayrak, Giresun Üniversitesi uluslararası halk oyunları topluluğu, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Okul Müdürü İbrahim İlhan Kalyoncu “Etkinlikteki amacımız, kültürümüzü pekiştirmek, farkındalık oluşturmak, Türk Kültüründe Nevroz’un yerini kavratmak, sosyal etkinliklerle öğrencilerimizi geleceğe taşımaktır.” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Durmuş da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Nevruz’un gelmesiyle birlikte, doğa yeniden diriliyor ve bütün güzelliklerini bize sunuyor. Nevruz, baharın uyanması baharın gelmesi demektir.”

Tonya Anadolu Lisesisi’nin hazırlamış olduğu Nevruz kutlamalarına katılan Giresun Üniversitesi öğretim üyesi, Prof. Dr. Nursulu Çetin de konuşmasında, “Havaların ısınmaya başladığı, çiçeklerin açmaya başladığı bu günü bir bayram olarak biliyoruz. Biz Nevruz’u kardeşliğin, beraberliğin, dayanışmanın bayramı olarak kutluyoruz.” dedi.

Konuşmalardan sonra Nevruz’un simgelerinden olan örsün üzerinde demir dövüldü ve yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlanıldı.

Ardından Giresun Üniversitesinden kutlamalara katılan uluslararası halk oyunları topluluğu gösterilerde bulundu.

Gösterilerden sonra Tonya Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan çeşitli yarışmalar yapıldı.