Yılın dört mevsimi ayrı bir güzel olan Trabzon’un Tonya ilçesi, gizli kalan doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor. Son yıllarda Doğu Karadeniz’in turizm alanında parlayan yıldızı olan Tonya ilçesi, sahip olduğu doğal güzelliklerinin fark edilmesi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Tonya’da gezilecek yerler, bahar ve yaz aylarında insanı yeniden doğmuş gibi hissettirecek kadar güzeldir.

Trabzon’un şirin ilçelerinden biri olan Tonya, yeşilin her tonunu koynunda barındırır.

Tonya’da gezilecek keşfedilecek o kadar güzel yer var ki hangi birini anlatsak kelimeler yetersiz kalır.

Lafı çok dolandırmadan, gezilip görülmesi gereken başlıca yerleri şöyle sıralayabiliriz.

Canikdere Şelalesi ve Horon Yürüyüş Yolu:

Tonya ilçe merkezinden güneye doğru birkaç yüz metre yürüyünce, Zengeni Köprüsü yanından yürüyüş yoluna girersiniz.

656 metre bir yapay yol, çelik platformun üzerinde ahşap kaplama ile yapıldı… Doğa bozulmadan, doğayla iç içe inşa edilmiş doğal bitki örtülerinin arasından kıvrılarak Folderesi boyunca Canikdere Şelalesine uzanır.

Yürüyüş yolu boyunca yer yer çay içmek için yemek için hazırlanmış otantik mekânlar, doğaseverlere hizmet sunuyor.

Foleya Mountain Resort:

Eşsiz orman ve dağ manzarasıyla, dört mevsim yedi rengini yaşatan nezih bir mekan.

Türkiye’nin kendine özgü konseptindeki ilk ve tek resort otelidir. Diğer taraftan ise Yayla ve Dağ Konseptindeki 3. Resort Tesistir. 12 Ay konaklama ve yeme, içme hizmeti veren bir turizm kompleksidir.

Yöresel mimari ustalığıyla, doğal taş ile ahşabın muhteşem işçilikle birleştirilmesi ve özenle dizayn edilmesiyle yapılan villalar misafirlerini ağırlamayı bekliyor.

Tonya ilçe merkezine 22 km uzaklıkta bulunan Foleya Mountain Resort, Karadeniz Bölgesi’nin yaz ve kış, dağ ve yayla turizmine 12 ay aralıksız kaliteli hizmet sunmak amacıyla kurulmuş olan bir tesistir.

Sazalanı Mesire Yeri:

Tonya'ya 25 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi'nin 5 km. batısında yer alan Sazalanı Yaylası'na çam ağaçlarının arasına doğru yol alarak ulaşırsınız.

Yol güzergahında doğanın muhteşem manzarasını seyredebilceğiniz birçok nokta bulunmaktadır. Ayrıca Fotosafari etkinlikleri düzenlenerek tablo gibi manzaraları ölümsüzleştirmek gibi imkanları sunar sizlere yaylanın coğrafyası.

Sazalanı Mesire Alanı içerisinde lokanta, kahvehane ve kamelya gibi yapılar bulunarak insanlara hizmet sunmaktadır.

Kadıralak Yaylası:

Tonya’nın doğusunda, denizden 1300 metre yükseklikte bir yayla Kadıralak Yaylası.

Görmeye değer bir doğanın içine serpilmiş yayla evleri, ortasından menderesler çizerek akan Kadıralak Deresi ile dört mevsim insanları kendine çekiyor. Çevresi ladin ağaçları ile çevrili.

Son yıllarda, küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle yayla turizminin öne çıkması, Kadıralak Yaylası’nın önemini artırdı. Mavi Yıldız çiçeğinin anavatanı konumundaki yayla, ikinci derece SİT alanı iken, Tabiat Parkı olarak ilan edildi.

Kadıralak Yaylası, sahile en yakın yaylalardan biri. Sahile 29 km uzaklıkta, ilçe merkezine ise 9km uzaklıktadır. Deniz kenarında kumsalda yandıktan sonra, yarım saate yakın bir sürede yaylanın serinliğine ulaşabilirsiniz.

Yaylada, konaklama yerleri yok denecek kadar az. Birkaç yayla kahvesi ve birkaç lokanta yaylada hizmet veriyor.

Barak Gölü ve Kamp Alanı:

Karşular Mahallesi üzerinden Kadıralak Yaylası’na gidiyorsanız, ilçe merkezinden 5 km uzaklıkta Barak Gölü ile karşılaşırsınız. Yaklaşık bir dönüm büyüklüğündeki gölün etrafı piknik yapmak, kamp kurmak için biçilmiş kaftan. Yeşilin ortasındaki göl, doğaseverlerin uğrak yeri. Çayınızı kahvenizi yudumlar, isterseniz yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Çocukların koşup eğleneceği, salıncaklarda sallanabileceği özel bir mekân Barak Gölü…

Aile ortamının sıcaklığını bulacağınız Barak Göleti her mevsim ayrı bir güzelliğini sunuyor ziyaretçilerine.

Kudavas Şelalesi:

Tonya ilçesi sınırları içinde yer alan Kumyatak-Kudavas Şelalesi, eşsiz güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Sonbaharda eşsiz görüntüsüyle özellikle fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline geldi.

Özellikle son birkaç yıldır ziyaretçi sayısı artan Kudavas Şelalesi, Kumyatak Deresi vadisinde ilçeye 7 kilometre uzaklıktadır.

Trabzon’un en aşık olunası coğrafyası Tonya, Kudavas Şelalesi’nin güzelliğini göstermek için ziyaretçilerini kendine çağırıyor.