Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Jersey süt sığırı yetiştiriciliği, tereyağı ve süt üretimini geliştirme sempozyumunu Tonya'da gerçekleştirildi.

Ali Koç Kültürevi’nde düzenlenen sempozyumda açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit Gülbay ve Doğu Karadeniz Bölge Birliği Başkanı Osman Salih’in konuşmalarının ardından Altyapı ve Çevre İzleme Daire Başkanı Ramazan Uçar yaptığı konuşmada: "Hayvan yetiştiricisi olarak 30 il belirledik. Bunlardan bir tanesi de Trabzon. Tonya ilçesine bağlı Melikşah Mahallesinde 500 başlık bir düve merkezi kuracağız." dedi.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel de sempozyumun Tonya'da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek: "Tereyağı, süt ve süt ürünleri denince akla ilk önce Tonya gelir. Tereyağının memleketinde böyle bir organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese ilçemiz adına teşekkür ediyorum." diye konuştu.

İlçe Kaymakamı Halit Mengi'nin selamlama konuşmasının ardından konuşan AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora, Tonya'daki hayvancılığın sorunlarına değinerek bugüne kadar hükümet olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

"ÇAYIRLIK ALANLAR" DESTEK KAPSAMINDA

AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora şöyle dedi: “İlçemiz ve ilimiz süt ve süt ürünleri ile özellikle tereyağı ile adını duyurmuştur. Bölgemize ait tereyağının özelliği ilimizde bulunan jersey sığır ırkından kaynaklanmaktadır. Jersey sığır ırkı ilimize 1968 yılında Milletvekili Ahmet Şener‘in katkılarıyla getirilmiştir. Jersey sığırı küçük yapısı ve bölgenin kıt yem kaynaklarına uyum sağlamış, yerli ırk da ıslah edilerek bugünlere gelinmiştir. İnsanlarımız ve çiftçilerimiz bu ırkın kaliteli ve yağlı sütü sayesinde tereyağı üreterek satmış, gelir ve geçimini sağlamıştır. İlimizden diğer illere özellikle Karadeniz illerine de damızlık hayvan satışı yapılarak bu illerde de yaygınlaşması sağlanmış, tereyağının önemi daha da ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bölgemiz için Trabzon Tereyağına özeliğini kazandıran Jersey sığır ırkının değeri ve kalitesi tartışılmazdır.” dedi.

 AKP hükümetleri döneminde bölge hayvancılığı için yapılan çalışmalar hakkında da konuşan Salih Cora, özellikle çayırlık alanların destekleme kapsamına girmesine dikkat çekti. Bu konuda Plan Bütçe Komisyonu'nda özel gayret gösterdiğini ifade eden Cora konuşmasına şöyle devam etti:

“Bölgemizde hayvancılık için çok önemli olan çayırlık alanlara, yem bitkileri desteklemesi kapsamında destekleme verilmesi için 2016 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yaptığımız çalışma ve görüşmeler sonucunda 2017 yılında destekleme kapsamına alınmış olup yakında çıkacak olan 2017 yılı Destekleme Tebliğinde açıklanacaktır. Hayvancılık yapan çiftçimiz üretim yaptığı çayırlık alanlar için destekleme alacaktır. 2016 yılında çiğ süt arzının fazla olduğu dönemlerde piyasadan çekmek suretiyle üretici fiyatlarında istikrarın sağlanması amacıyla, ihracatçı firmalara ihraç ettikleri ürünlerde kullandıkları çiğ süt veya süt tozu karşılığında 47,3 Bin ton süt tozu (473 bin ton çiğ süt eş değeri) karşılığı 202 Milyon TL destekleme yapılmıştır. Böylelikle süt ürünleri ihracatı da teşvik edilmiştir. Uygulamanın başladığı 2009 yılından bugüne kadar toplam 202 bin ton süt tozu için toplam 664 Milyon TL destek ödenmiştir.

Yeni yapılacak veya modernize edilecek ahır ve ağılların inşaatına %50 hibe desteği verilmektedir. 2016 Kasım ayı itibariyle 6.888 proje için 89,4 Milyon TL hibe ödenmiştir.

Yem bitkileri üretiminin artırılması ve hayvancılığının kaba yem ihtiyacının karşılanması amacıyla yem bitkileri önemli miktarda desteklenmektedir. Yem bitkileri kapsamında 2016 yılında 527 bin hektar alanında 343 Milyon TL destek ödenmiştir. 2003-2016 döneminde toplam 4,1 milyar TL yem bitki desteği ödenmiştir

Hayvancılıkta önemli bir girdi olan yemde %8 olan KDV 2016 yılı şubat ayı itibariyle tamamen kaldırılmıştır. Bu düzenleme ile hayvancılıkta maliyetin azaltılması ve üretici karlılığının artırılmasına önemli katkı sağlamıştır.”

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşların ineklerini satarak İŞKUR aracılığı ile bir başka işe girmek için çaba gösterdiğini ifade eden Cora, “Bu hayvancılığa darbe vurur. Bunun üzerine gitmeliyiz. İneğini satana değil, aksine bakıp ülke ekonomisine katkı sunan vatandaşımıza İŞKUR katkı sunmalı. Bu konuda bir çalışma yapılmasını doğru buluyorum.” şeklinde konuştu.

Sempozyumda, "Dünya'da ve Türkiye'de Süt Sektörü, Tereyağında Coğrafi İşaretleme"  konusunda Ankara Üni. Zir. Fakültesi'nde Prof. Dr. Nevzat Artık, "Jersey Süt Sığırı Yetiştiriciliği ve Beslenme" konusunda Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Armağan Hayırlı ve "Süt Hijyenini ve Süt Desteleme" konusunda ise Türkiye Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Sekreteri Hüseyin Velioğlu birer sunum yaptılar.