Tonya'da  bu yıl 16.ncısı düzenlenen Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali renkli görüntülerle başladı.

Festival coşkusu

Osmanlı Salnamesi'nde övgüyle bahsedilen ve ülke genelinden 360 tereyağının katıldığı yarışmada birinci olan Tonya tereyağı adına düzenlenen Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali'nin 16.ncısı ilçe merkezinde düzenlene törenlerle başladı.

Tonya tereyağını tanıtmak ve yöredeki hayvancılığı geliştirmek için organize edilen festival çelenk sunumu, kortej yürüyüşü, horon ve yarışmalar ile start aldı.

Kürtün Caddesi üzerinde yürüyen vatandaşlar, daha sonra Cumhuriyet Alanı süt çeşmesi etrafında toplanarak saatlerce horon oynandı. Horon halkasına eşlik eden atlı grup ise festivale ayrı bir renk kattı.

Festival kapsamında en iyi tereyağı, inek püskülü ve jersey düve yarışmaları yapıldı, en çok süt veren ve en kaliteli süt veren üreticiler de ödüllendirildi.

Sevgi ve barışa katkı

Tonya Kaymakam Halit Mengi etkinlik açışında bir konuşma yaparak “Kendine has rengi, kokusu ve lezzeti ile Osmanlı Salnameleri’nde övülen katkısız Tonya Tereyağını,  markalaşmış folkloru ve doğa harikası yaylaları ile öne çıkan ilçeyi tanıtmak, kültüre ve sanata güç katmak, sevgiyi ve barışı pekiştirmek amacıyla organize edilen festivalimiz amacına ulaşacaktır.” dedi.

Ortak payda kardeşlik

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel ise emeği geçenlere teşekkür ederek "Bugün birlik ve beraberliğimizin en güzel örneklerinden birinin hayat bulduğu bir gün yaşıyoruz. Tonya Tereyağı'nın varlığının ve öneminin bütün dünyaya bir daha hatırlatılması bu vesile ile ortak paydamız olan kültür değerlerimizin, kardeşlik, komşuluk arkadaşlık duygularıyla aynı ortam da bir daha paylaşılması amacıyla düzenlediğimiz festivalimize katılan herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Konserler

Festivalin kapsamında Karadeniz müziğinin sevilen sanatçıları Mehmet Karadeniz, Mehmet Yılmaz, Ağasarlı Zehra, Neşat Aydın, Özkan Pekin ve Dinçer, Yeşim Çivelek, Cengiz Selimoğlu, Yavuz Tonyalı, Mustafa Şaffak ve Zeynep Başkan da sahne alarak izleyicilere birer konser verdi.

Trabzon milletvekilleri Salih Cora, Ayşe Sula Köseoğlu ve Adnan Günnar ile çevri ilçelerin Belediye Başkanları da festivalde hazır bulundu.

İzmir’in Menderes ilçesinden gelen Zeybek Ekibi de festival alanında çadır kurdu ve zeybek gösterilerinde bulundu.